Зміни у виплаті субсидій та пільг на житлово-комунальні послуги почали діяти з 1 жовтня

9 Жовтня 2019

З 1 жовтня 2019 року в Україні стартувала монетизація пільг. Йдеться про оплату житлово-комунальних послуг. Тим пільговикам, які бажають отримувати свою пільгу готівкою, потрібно до 15 жовтня звернутися в управління соціального захисту, написати заяву,  в якій зазначити реквізити банківського рахунку чи побажання отримувати кошти через «Укрпошту». Після цього пільгу їм виплачуватимуть готівкою.

Юрій Шпарага, директор Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації

Вони отримують кошти готівкою і сплачують на загальних засадах, як всі інші громадяни. Пільга буде призначена і вона вже нарахована в межах соціальних нормативів. Не 50% від всього громадянином спожитого, а в межах соціальної норми. Наприклад, якщо брати нормативи по газу, то це 4 кубометри газу на 1 квадратний метр приміщення. То, якщо говоримо про розмір пільги у 50%, то буде 2 метри кубічні на метр квадратний приміщення.  Вартість газу, яка визначена на сьогодні, наприклад, яка буде діяти на момент розрахунків, буде повертатися громадянам.

Отже, отримавши готівку на  виплату по тарифах за пільгові кубометри і витративши при цьому меншу, ніж передбачена соціальною нормою  кількість газу, отримувач монетизованої пільги може витратити залишок на будь-які власні потреби.

Юрій Шпарага, директор Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації

У даному випадку філософія і позиція Уряду була направлена на те, щоб  підвищити культуру самих громадян, самих споживачів послуг, давши їм в руки кошти, щоб вони могли і мали право економити ці ресурси.

Для пільговиків, які не бажають монетизувати пільгу, а хочуть  отримувати знижку на оплату житлово-комунальних послуг, як і раніше, все залишається без змін, говорить директор Департаменту соцзахисту населення. Втім сам принцип монетизації державної допомоги вже визнаний ефективним. Таку форму розрахунків з одержувачами субсидій на виплату комірних було запроваджено на початку  року. Більшості отримувачів субсидій, яким допомогу було перепризначено за підсумками попереднього опалювального сезону, субсидія буде перерахована автоматично. Втім, декому все- таки необхідно звернутися до територіальних управлінь соціального захисту.

Юрій Шпарага, директор Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації

Це ті громадяни, справи яких у минулому році розглядала комісія – внутрішньо переміщені особи, ті громадяни, в родинах яких на момент призначення субсидій з’явились громадяни, яким виповнилось 18 років, ті громадяни, які оформляли у минулому році договори найму.

У цілому процедура нарахування субсидій залишається без змін, наголошує Юрій Шпарага, за винятком одного нововведення.

Юрій Шпарага, директор Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації

Нова норма, про яку раніше не говорили, це право на субсидію втрачають ті, члени родини якої мають заборгованість у сплаті аліментів і вони знаходяться, як неплатники аліментів у відповідному реєстрі, і проти них відкрито виконавче провадження.

Наразі субсидію на оплату житлово-комунальних послуг в Україні призначено майже трьом мільйонам  домогосподарств. У проекті бюджету на 2020 рік закладено 47,6 мільярдів гривень на виплату пільг та субсидій.

Ольга Шевченко.