Завтра виповнюється 205 років від Дня народження Великого Кобзаря Тараса Шевченка

8 Березня 2019

9 березня виповнюється 205 років від дня народження Великого Кобзаря Тараса Шевченка.

Цього року Тарасу Шевченку виповнилося б 205 років. Його творчість щільно увійшла у наше життя.  А сам митець став справжнім символом патріотизму та української державності. У 1840 році виходить перша збірка Тараса Шевченка «Кобзар». Багато шевченкознавців переконані, що саме завдяки цьому виданню за Шевченком і закріпилось ім’я Кобзар, втім, більшість все-таки вважають, що Великим Кобзарем молодий автор став через проблеми, які він підіймав у своїх творах та які дуже яскраво відтворювали життя та душу українського народу.

Володимир Калашнік – професор кафедри української мови філологічного факультету ХНУ ім. Каразіна

Більшою мірою – це не тільки назва цим мотивована, що Шевченко бачив у Кобзарях, що це були виразники духу народу.

Ольга Павлова – кандидат історичних наук

Кобзар для Шевченко було не просто назва, а вона була пов’язана із цими народним кобзарями, які віщували про народне життя, про їх проблеми, труднощі і, в принципі, можливо, і Шевченко свою таку збірку назвав символічно.

Саме починаючи зі збірки «Кобзар», у життя Шевченка щільно входить Харків.

Ольга Павлова – кандидат історичних наук

Випускник Харківського університету художник Башилов Михайло Сергійович – перший був ілюстратор Кобзаря в 1844. Він створив 39 ілюстрацій для цього «Кобзаря» і цікаво, що цей «Кобзар» було передано Закревським Т.Г.Шевченку.

Сьогодні твори Шевченка для багатьох українців  не тільки частина чудової літератури, значно більше – частина душі, адже Шевченко прагнув до волі та гуманізму. І хоча за офіційними даними у Харкові Тарас Григорович ніколи не був, втім, після заслання  волів сюди приїхати. Він розглядав Харків, як місто, де б він міг жити та писати.

Ольга Павлова – кандидат історичних наук

Харків його в цьому плані цікавив, він тут знаходив підтримку у спілкуванні з Квіткою-Основяненком, у спілкуванні з Гулаком-Артемовським (ректором Харківського університету). Тому, скажімо, громадськість, культурна громадськість,  вона цікавилась Тарасом Григоровичем Шевченком.

Це Харківський художній музей, тут серед безлічі експонатів є кілька художніх робіт Тараса Шевченка, виконаних у техніці офорту. Більшість інших робіт Тараса Григоровича зараз знаходяться у музеї Києва, втім, потрапили вони туди завдяки харківським мистецтвознавцям. Адже у 1926 році у Харкові був відкритий інститут літературознавства імені Шевченка. Його працівники збирали доробки Великого Кобзаря, його особисті речі. А вже у 1932 році була відкрита галерея картин Шевченка.  Понад 800 експонатів були зібрані у Харкові  – величезна художня, творча та архівна спадщина Тараса Григоровича. Багато робіт були передані до Києва на виставку, присвячену Шевченкові.  Втім, розпочалась друга світова війна та  експонати так і встигли повернутися до Харкова.

Вікторія Кацай – головний зберігач Харківського художнього музею

У музеї були упаковані в ящики і направлені на Дніпровську пристань і планувалося, що Дніпром вони будуть перевезені далі і будуть евакуйовані до Сибіру. Але Київ вже бомбардували у той час, і ці ящики були залишені на той Дніпровській пристані. Пішли дощі, ящики ці дуже намокли і їх випадково побачили солдати, покликали співробітників музеїв київських, вони швиденько завантажили ці ящики на потяг і привезли до Харкова, до нашої картинної галереї.

Завдяки зусиллям працівників української державної картинної галереї, що розташовувалась у Харкові, вдалося евакуювати та зберегти все художнє надбання Тараса Шевченка.

Вікторія Кацай – головний зберігач Харківського художнього музею

Таким чином, наголошує на цьому, що саме Харків врятував для України, більш ніж 800 творів оригінальних Тараса Григоровича Шевченка.

Тарас Шевченко прожив невелике життя, всього 47 років. Втім, встиг дуже багато. Встиг залишитися людиною, з великої літери, людиною, яка любить свій український народ, мову, культуру.

Катерина Махова.