Закону України «Про пробацію» виповнилося вже 5 років

6 Лютого 2020

Закону України «Про пробацію» виповнилося вже 5 років. Цю систему проходять люди, які вчинили правопорушення, але їх злочини не тяжкі. Тож, з тими, покарання для яких не передбачає позбавлення волі, працюють спеціалісти за європейськими методиками.

Закон про пробацію в Україні діє вже 5 років. Раніше з умовно засудженими працювали кримінально-виконавчі інспекції. Після реорганізації пенітенціарної служби в Україні та, зокрема, в Харкові з’явилось управління пробації. З людьми, які порушили закон тут працюють юристи, педагоги та психологи.

Перебування у колонії негативно впливає на особистість, тож, аби уникнути ще більшої криміналізації, правопорушнику, який вчинив не тяжкий злочин, призначується  проходження  курсу реабілітації з фахівцями системи пробації. Завдання таких спеціалістів – надавати консультаційну підтримку умовно засудженим, допомагати з пошуком навчальних курсів і працевлаштуванням.

Марина Гричанюк, начальник ДУ «Центр пробації» в Харківській області

Ми усуваємо причини та умови, які призвели до скоєння злочину, завдяки якому він потрапив до нас на облік, та надалі сприяємо, щоб особа знову не переступила закон та не скоїла новий злочин. Основна мета пробації – це безпечне суспільство. Для того, щоб він не скоїв новий злочин, ми з ним індивідуально працюємо.

З особами, які потрапили у конфлікт із законом, додатково проводять ще й соціально-виховну роботу та допомагають адаптуватися. Спеціалісти говорять, що у таких людей часто виникають проблеми з комунікацією.

Алла Щербак, директор Харківського міського центру соціальних служб для сімей, дітей та молоді

Є проблеми з організацією побуту вдома, бо не завжди їх родина з задоволенням сприймає нових відбувших покарання членів родини. Це інколи люди, які мають змінений характер, люди, які мають більш різко визначені особливості в стосунках. За допомогою медіації налагодити стосунки в сім’ї – це теж являється одним із пріоритетних завдань соціальних служб.

Часто при винесенні вироку суд враховує не лише основні обставини злочину, а й додаткову інформацію про засудженого, зокрема, про обставини його життя  та інші відомості. Для цього створюють досудову доповідь за ухвалою суду.

Тетяна Сотнікова, начальник управління підтримання обвинувачення в суді прокуратури Харківської області

У досудовій доповіді систематизовані усі характеристики особи. Особливо дуже ціно, якщо особа бере участь у складанні цієї досудової доповіді, це дуже позитивно впливає і сприяє перевихованню цієї особи.

Підрозділи пробації є у кожній адміністративно-територіальній одиниці України. Для неповнолітніх осіб, які порушили закон, працюють центри ювенальної пробації.

Ксенія Ручка, Євгеній Карпенко.