Захистити права людини допоможе Стамбульський протокол

15 Січня 2020

Захищати права людини допоможе Стамбульський протокол.
Про це говорили під час прес-конференції у Харківському прес-клубі, присвяченої подіям у 25-й колонії. До того ж, правозахисники звинувачують адміністрацію Олексіївської виправної колонії в застосуванні тортур до ув’язнених. Про це адвокати групи дізналися від самих засуджених 2 і 3 січня під час відвідування місця позбавлення волі.

Людмила Клочко, керівниця громадської приймальні Харківської правозахисної групи 

Перші заяви з 25-ї колонії ми отримали в минулому році. В цьому році точніше, тому що у грудні наш адвокат туди їздив і там ніхто не скаржився. І тільки на початку цього року 22 особи прийшли до нас, до Харківської правозахисної групи і всі  поскаржилися, що до них застосовувалися катування.

Тим не менш, правозахисники зазначають, для того, щоб довести щось – фактів замало, адже отримати повну інформацію та провести всі експертизи – складно.

Людмила Клочко керівниця громадської приймальні Харківської правозахисної групи 

Ми знаємо, що зараз в’язні, що написали заяву, що з ними зараз працюють оперативні працівники цієї, чи інших колоній, куди їх перевели. В 45-ту чи 12-ту Харківської області, тому ми не знаємо, скільки вийде скарг до Європейського суду і що це буде.

Тим часомсправою Олексіївської колонії вже зайнялись слідчі Державного бюро розслідувань та  Генпрокуратура. Перевіряють перевищення повноважень адміністрацією – чи правомірно ті застосували спецзасоби до людей під час придушення бунту 22 засуджених.

Сергій Шевцов, прокурор

За вказаним фактом прокуратурою Харківської області розпочато кримінальне провадження стосовно посадовців виправної колонії та на сьогоднішній день триває досудове розслідування. Також слідчими та процесуальними керівниками перевіряються факти, викладені у ЗМІ  правозахисними групами  та іншими особами. За інформацією, яку отримала прокуратура області в ході досудового розслідування, встановлено, що під час профілактичних заходів, на думку адміністрації колонії, засудженими було вчинено опір. У зв’язку із чим були застосовані спеціальні засоби, кайданки, щоб попередити неправомірні, на думку адміністрації колонії, дії засуджених, у зв’язку із чим їм були нанесені тілесні ушкодження. Даний факт перевіряється.

Правозахисники ж поки що проводять просвітницьку діяльність через засоби масової інформації та підкреслюють, що механізми розслідувань подібних випадків вже давно розроблені у світовій практиці і наводять, як приклад, Стамбульський протокол. Документ – керівництво з ефективного розслідування та документування тортур та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження та покарання. Його розробили 40 організацій світу, а використовується нині в десятках країн. Цей документ зобов’язує держави проводити оперативне та неупереджене розслідування, коли є підстави вважати, що мали місце катування або жорстоке поводження.

Людмила Клочко, керівниця громадської приймальні Харківської правозахисної групи

Мы просто напоминаем всем, что есть Стамбульский протокол, что есть принципы европейских стандартов, европейские стандарты расследований, в которых обязательным пунктом есть участие самих потерпевших, общественных организаций , поэтому мы смотрим за расследованием этого происшествия.

Нагадаємо, засуджені колонії №25 у Харкові заявили про тортури. А згодом до закладу перестали пускати адвокатів – через спецрежим, який начебто довелося ввести через бунт у виправному закладі. Зараз справу розслідують ДБР та Офіс Генпрокурора. Північно-східне регіональне управління з питань кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції не коментує цю ситуацію.

Ольга Сітковська.