Заборгованість із заробітної платні на Харківщині перевищила 500 мільйонів гривень

30 Липня 2021

Заборгованість із заробітної платні на Харківщині перевищила 500 мільйонів гривень. Такий борг в області зафіксовано вперше за всю історію незалежної України. В чому причина – розбирались наші журналісти.

З початку року сума невиплаченої заборгованості жителям Харківщини зросла на 24%. Загальна сума боргу із зарплат нині становить понад 500 мільйонів гривень.

Олександр Кірш, заслужений економіст України

Когда нет зарплат, то это катастрофа, не только потому что нет зарплат и людям не на что жить. А еще и потому что, когда нет зарплат, нет спроса, когда нет спроса, не покупают и товары. Когда нет реализации товара, то нет зарплаты и у тех, кто эти товары произвел, а эти товары никто не берет и таким образом получается цепная реакция. В этой ситуации должна быть смена формы собственности, если это государственные предприятия, то нужно подумать о приватизации, если это не государственные предприятия, а уже приватизированные,  то государство может инициировать смену собственника.  И, естественно, здесь инициатором должна быть, в том числе, и областная администрация, с тем, чтобы не просто было видно, что она шевелится, а с тем, чтобы создавалась угроза, что если предприятие себе такое позволяет, если оно такое допускает, то это грозит сменой формы собственности, и тогда может зашевелятся.

Політологи вбачають у появі такої проблеми управлінське підґрунтя. Мовляв, обласне керівництво мало працювати таким чином, аби не допустити появи такого боргу.

Ігор Поліщук, політолог

Така ситуація, вона не здорова і вона свідчить про те, що ми переживаємо кризові явища в економіці і це просто безвідповідальне ставлення до людей. У переважної кількісті людей це єдиний прибуток і як виживати за таких умов? Це дуже важко. І, звісно, напруга зростає.

Такий борг в області зафіксовано вперше за всю історію незалежної України, констатує політолог.

Ігор Поліщук, політолог

Це взагалі дуже жахлива ситуація, в мене немає раціонального пояснення такій ситуації. Це при Кучмі тоді були неплатежі величезні, але потім було зростання виробництва, тобто такий монітарний був обраний курс зростання. А сьогодні крім некомпетентності, крім бездіяльності регіональної влади ніяк це пояснити не можна.

На сьогодні ситуація у всіх головних галузях регіону стрімко погіршується. Харківська область за динамікою внутрішнього оберту роздрібної торгівлі займає останнє – 25 місце в країні. Потерпає і промислове виробництво. З початку року воно впало на 7%. А це і робочі місця, і зарплата.

Ігор Поліщук, політолог

Багато є проблем, за рахунок яких спадає це виробництво, ну і, в першу чергу, це недопрацювання обласної влади. Вона в даній ситуації навпаки має застосовувати якість додаткові механізми, а ми бачимо просто бездіяльність. Вони чим займаються, як ми на прикладі губернаторки бачимо – вирішенням своїх проблем.

Щоб погасити такий величезний борг Харківській області необхідно не один рік, до того ж скоріше за все доведеться брати кредити, говорить політолог.

Юлія Котелевська, Дмитро Поздняков