Якою є енергоощадність у Мереф’янській ОТГ

4 Грудня 2019

Мереф’янська ОТГ – єдина на Харківщині, яка має спеціаліста з енергоефективності в громаді. Якою є енергоощадність у цій ОТГ, дізнавались наші журналісти.

Олена Броварник пройшла навчання за спеціальною європейською програмою і тепер впроваджує енергоефективні технології для мереф’янців. Мереф’янська громада налічує понад 25 тисяч населення, здебільшого це саме місто Мерефа та близькі до нього селища.  Як і інші ОТГ області Мереф’янська не упускає можливості виграти грантові кошти та кошти міжнародним партнерів для розвитку громади.  Одна з програм дозволила молодому спеціалісту пройти спеціальне навчання. Олена Броварник бере спеціальні   прилади та говорить, що накамерна лампа оператора не економно використовує енергію.

Олена Броварник, енергоменеджер Мереф’янської ОТГ 

Зараз у нас ось показник, це багато чимало? Ну, для вашої багато, норма у нас 500 для цього приміщення, ваша лампа дає багато, якщо підійду ближче, то буде більше.

В Мерефі взялися  за економію тепла та електроенергії і в школах і садочках. В найбільшому дошкільному закладі  на 8 груп, за допомогою європейським програм замінили котел, зараз приміщення опалюють вугіллям, дровами та щепою.

Олена Броварник, енергоменеджер Мереф’янської ОТГ

В закладах ми вже замінили вікна. Замінили обладнання, яке більш за все споживає електроенергії, це конфорки, це нагрівальні прилади з газового, ми вже частково перейшли на тверде опалення  і за підрахунками, ми за рік лише зекономили близько 75 тон СО2.

Два роки тому в Мерефі утеплили два багатоквартирних будинки. Не легко було довести людям, що для них це безкоштовно, згадують місцеві чиновники.  Після утеплення зродили аналіз і виявилося, що вдалося зекономити 40%  тепла, відповідно і платіжки у людей зменшились. Опалення корегується тут в кожній квартирі автономно. В  Мерефі знаходиться  найбільша сонячна енергостанція в області. Минулого року приватний інвестор збудував станцію.

Сергій Єршов, заступник міського голови м. Мерефа 

Зараз ми знаходимося на станції 3, 9 мегават раніше ці землі були не придатні для сільгоспвирощування.  У 2019 році станція розпочала роботу і продавати енергію в «Єдину енергетичну систему». Потужність такої станції, якщо б вона регенерувала енергію лише на місто Мерефа, то вистачило безперебійне постачання електричної енергії  приблизно на 1000 домівок.

В Мерефі говорять про необхідність  утеплити всі приміщення, навіть приватний сектор, таким чином менше опалювати будинку та бюджетні установи і як слідство, кардинальне зменшення шкідливих викидів, а зекономлені кошти мають направитися на розвиток громади.  Ось тоді можна говорити про те, що будь-то Мерефа чи інший населений пункт ОТГ, може бути повністю енергонезалежний.

Олена Броварник, енергоменеджер Мерефянської ОТГ

Це все впирається в фінансування, тому що наша політика Уряду – громади самі повинні це роботи. Якщо об’єдналися, то самі, але ніхто не рахує, яке навантаження прийшло з цим об’єднанням. Наше населення звикло економити, але рахують гроші, але ні калорії, з збільшенням тарифів вони стають економними, а скільки це викидів і скільки це буде на екологію їм не жаль.

Невдовзі в ОТГ планують прийняти програму енергоефективності на три роки, що буде передбачати виділення з різних джерел 40 мільйонів гривень на заходи з енергоощадності.  Тут сподіваються отримати ці кошти, бо, кажуть, молода громада має розвиватися по сучасному, орієнтуючись на європейські стандарти.

Анна  Почапська, Дмитро Поздняков