Які перспективи передвиборчих перегонів у Харкові?

6 Квітня 2021

На останніх місцевих виборах восени 2020 року у першому ж турі харків’яни обрали тоді діючого мера Геннадія Кернеса, незважаючи на те, що активну фазу перегонів він навіть не з’являвся на публіці.  Кілька місяців він провів у клініці «Шаріте», де і помер 16 грудня. У лютому цього року Харківська міськрада ухвалила рішення про дострокове припинення повноважень Кернеса. Втім, затягування міською владою з подачею документів для призначення позачергових виборів змусило містян хвилюватися – чи взагалі вони відбудуться цього року, адже за законом їх можна проводити або навесні або восени. Втім нарешті постанову про вибори мера зареєстрували у Раді і тижнем пізніше ухвалили. Виборча кампанія у місті–мільйоннику буде гострою і цікавою, вважають політологи.

Ігор Поліщук, політолог

Сьогодні люди чекають на порівняно нові обличчя, але ті, які себе все ж таки зарекомендували. Та ж Юлія Світлична, вона могла б реально претендувати на посаду мера, в неї позитивний бекграунд як губернатора, в неї багато справ, є чим козиряти, і це дає їй можливість теж брати участь, на рівні конкурувати.

Ба більше, у політиків, які раніше не брали участь у перегонах за крісло міського голови,  є шанси на перемогу.

Дмитро Булах, депутат Харківської міської ради («Блок Світличної «Разом!»)

Так, я вважаю, що шанси є, і вони достатньо високі, якщо це буде компромісний, в доброму сенсі, для багатьох груп кандидат, який замкне на себе їх інтереси. І якщо навколо нього об’єднаються всі, хто так чи інакше не був долучений до цієї міської годівниці, а ті, хто хоче, щоби місто розвивалося краще, ніж було до цього десятки років. Якщо з’явиться третій кандидат, потужний, сильний, який зможе об’єднати інших, він може перемогти в другому турі.

Поки що незрозуміло, скільки охочих будуть боротися за ласий кусень влади.

Микола Зінченко, координатор спостереження за виборами громадянської мережі ОПОРА в Харківській області

Це питання досить непередбачуване, тому що вибори будуть не загальнонаціональні, а досить локальні, і цілком ймовірно, що за крісло міського голови Харкова будуть змагатись не місцеві, але досить відомі політичні персони.

У тому, що другий тур буде, впевнені усі експерти, як і в тому, що представники провладної партії не мають шансів до нього потрапити.

Дмитро Булах, депутат Харківської міської ради («Блок Світличної «Разом!»)

Я не бачу у «Слуг народу» шансів вийти у другий тур жодних, якщо вони будуть рухатися своєю колоною, єдиний шанс – національний політик, але не маю уяви, хто це може бути – Харків не прийме парашутиста.

Ігор Поліщук, політолог

Я не думаю, немає шансів в Харкові. Ну подивіться, та жалюгідна фракція, яку мають в міській раді. Популярність – немає її, багато хто вважає, що не виконують своїх обіцянок, тобто в них рейтинг дуже проблематичний.

Офіційна виборча кампанія розпочнеться на початку вересня.

Микола Зінченко, координатор спостереження за виборами громадянської мережі ОПОРА в Харківській області

Кампанія стартує за 50 днів до голосування – початок вересня, потім – 10 днів на висування кандидатів, потім – їх реєстрація, офіційно агітувати зможуть лише після офіційної реєстрації – це приблизно кінець вересня.

Кандидатам доведеться працювати з електоратом у дуже стислі терміни – близько трьох тижнів, і тут  більш впізнаваним персонам дається карт-бланш. Невідомі харків’янам кандидати елементарно не встигнуть розкрутитися в офіційно визначені дати. Отже, остаточний список ми дізнаємось восени. Втім, вже зараз зрозуміло – містян очікує гарячий виборчий сезон, адже єдиного фаворита, як це було майже 10 років поспіль, вже немає.

Ігор Поліщук, політолог

Цікава така ситуація – буде показником демократичного життя Харкова, тому що ми якось звикли до моноцентричної влади, а тут багато хто виявляє бажання поборотися за владу, і це буде цікаво.

Оксана Кириченко. Макс Артамонов