Які кроки необхідно зробити, щоб підтримати українську науку?

11 Грудня 2019

Три умови, необхідні для розвитку української  науки,  назвав академік Національної академії наук України Володимир Семиноженко  у рамках програми «Точка зору».

Наслідки сьогоднішнього недофінансування науки стануть відчутними за 10-20 років, переконаний науковець.  Адже для того, щоб відповідати рівню технологічного розвитку прогресивних країн у 2030-му році  дослідження треба розпочинати вже зараз. Йдеться про нанотехнології, ліки та інші наукоємні вироби.  Державний бюджет України на 2020-й рік, на думку Володимира Семиноженка, можливостей для розвитку  науково-технічної галузі не дає.

Володимир Семиноженко науковець, академік НАН України

Він, на жаль, не дає ті можливості для науково-технічної сфери, які потрібні, щоб були саме на цей час. На цей час не тільки для України,  на який орієнтується весь світ. Дуже важко потім буде підійти, через декілька років, до конкретного результату. Сьогодні ми закладаємо завтрашнє відставання. В цьому біда.

Але справа не лише у державному бюджеті, – говорить Володимир Семиноженко.  Необхідні  законодавчі ініціативи спрямовані на створення сприятливого клімату для підтримки науково-дослідницької діяльності  з боку інвесторів.

Володимир Семиноженко, науковець, академік НАН України

Бюджет – це важлива частина фінансування, але наука розвивається не тільки завдяки бюджету держави. А завдяки тому, що існує в державі, як правило, це  в усіх державах, які посідають перші 50 місць різних рейтингів, особливі  податкові правила, правила соціальної допомоги, різні пакети пропозицій, за якими стимулюються, щоб створювалися нові організації, нові технопарки.

Як приклад науковець наводить  досвід Великобританії, Мальти, Нідерланідів,  Польщі, де підтримка науки стимулюється пільгами в оподаткуванні  та іншими бонусами, що сприяють науково-виробничій  та науково-технічній співпраці.  Саме туди наразі виїжджає чимало українських науковців. І вирішення цієї проблеми має бути одним з головних завдань для держави, певен Володимир Семиноженко.

Володимир Семиноженко науковець, академік НАН України

Ми втратили половину молодих вчених серед наукових співробітників. Це втрати, які важко порахувати. Це набагато більші втрати, чим завтра ждуть залучених іноземних коштів. Порахувати неможливо, скільки ці  талановиті люди мали принести своїй власні країні.

На сьогодні, за словами Володимира Семиноженка, в Україні не існує  державних ініціатив, спрямованих на повернення та мотивацію молодих науковців. Проте для вирішення проблеми не потрібно буде  створювати  штучних умов, якщо приділити увагу трьом питанням  питанням. Після їх вирішення  науковці самі захочуть працювати в Україні, – певен Володимир Семиноженко.

Володимир Семиноженко науковець, академік НАН України

Наука повинна бути пріоритетом в політиці Президента, Уряду, Верховної Ради. Друге – дайте пріоритет не тільки на словах, а і в справах фінансово- бюджетних. Третє – створіть умови, привабливість для внутрішніх, зовнішніх інвесторів, щоб вони приходили в інноваційні розробки, в інноваційну сферу.

Наразі, за словами Володимира Семиноженка, наукова спільнота веде перемовини з представниками парламентського комітету економічної політики та з головою комітету з питань освіти, науки та інновацій, а також з іншими парламентарями  щодо прийняття  нового Закону  про інноваційні парки, де будуть закладатися  певні пільги для розвитку науки.

Ольга Шевченко.