Яке значення має жіноче свято сьогодні

8 Березня 2019

Змінюється країна, змінюється і ставлення до багатьох свят.  8 березня – одна з дат, навколо якої нині точиться чимало дискусій. Святкувати чи відзначати, або можливо взагалі зробити буденним цей день? Восьме березня, як день боротьби за рівноправ’я жінок, з’явився у календарі 1921-го року. З 1965-го цей день став вихідним і перетворився на свято весни і краси, і зрештою втратив свій первинний зміст, ставши  таким, до якого звикли  кілька поколінь наших співвітчизниць.  У такому контексті дата також заслуговує на існування, – говорить активістка з боротьби за права жінок.

Юлія Сєдая, радниця голови Харківської облдержадміністрації з питань гендерної політики

Декілька поколінь у сучасній Україні, і вони усвідомлюють і ідентифікують це свято зі святом краси, весни та жіночності. Але історія цього свята така, що все ж таки це день, коли у 1977-му році Організацією Об’єднаних націй була прийнята резолюція 32142, яка визначила цей день, як міжнародний день прав жінок та миру.

Отже сьогодні, на думку Юлії Сєдої, 8 березня доцільніше  сприймати і відзначати як день, коли жінки говорять про свої права, про свої можливості, про долучення до ресурсів та їхньої реалізації. За останні 4 роки,  особливо після підписання  Асоціації з Європейським Союзом, Україна дуже просунулася у питаннях гендерної рівності.

Юлія Сєдая, радниця голови Харківської облдержадміністрації з питань гендерної політики

Була прийнята державна програм по забезпеченню рівних прав та можливостей. Було прийнято Закон про криміналізацію домашнього насильства. Ще було скасовано 450 професій для жінок – це взагалі вважаю історичною подією. Дуже багато можливостей відкривається. З цього року дівчата можуть долучитися до навчання у військових ліцеях.

Втім порівняно з  розвинутими європейськими країнами, українські жінки ще дуже мало представлені у політиці. У  парламенті – досі 12%, у місцевих радах-  лише 20% .  Втім і з таким невисоким відсотком жінки доволі помітні та ефективні. Тому, що більше говорять, більше роблять і більше переймаються справами,-  ділиться спостереженнями Юлія Сєдая. І, як приклад, наводить голову Харківської області Юлію Світличну.

Юлія Сєдая, радниця голови Харківської облдержадміністрації з питань гендерної політики

Ми отримали дуже потужне лобіювання. Коли жінка при владі, якщо до Харківщини, у нашому випадку, я говорю про лобіювання інтересів жінок і чоловіків, про лобіюваня можливостей і реалізації своїх прав і  можливість отримання соціальніх послуг.

Питанню гендерної рівності на Харківщині приділяється чимало уваги. В області розгалужена мережа громадських організацій, що опікуються правами жінок. Усіляку підтримку їм надає голова області Юлія Світлична, яка сама нерідко виступає ініціатором проведення в області тематичних форумів та правопросвітницьких акцій.

 Анна Почапська, Ольга Шевченко.