Як уникнути холодової травми

11 Січня 2019

Понад 50 чоловік звернулись по медичну допомогу у зв’язку з обмороженнями та переохолодженнями у Харківській області з середини грудня до середини січня. 

Харків’янин Сергій розповідає – з власного життєвого досвіду знає, що таке переохолодження:

Сергій, харків’янин

Да, были такие случаи. Я помню – много времени провел на улице и промокли у меня так жестко ноги, и я так помню пришел в дом, реально ноги холодные и я очень долго не мог согреться.

Лише за останню добу у Харкові сталися два випадки, коли людям знадобилась допомога медиків у зв’язку з переохолодженням – розповіли у Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. В обох випадках люди довго перебували на вулиці. 50 випадків холодових травм за місяць – це звичайна для зимового періоду статистика – кажуть медики. Найбільш вразливими до холодових травм є люди похилого віку, діти та люди, які мають проблеми зі здоров’ям – розповідають фахівці.

Віктор Забашта, директор Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф

Так называемая хвороба – «холодова травма», яка характеризується пониженням температури тіла. Звичайно, нормальна температура тіла – це умова нормального функціонування організму, і будь-яке пониження температури тіла – це вже стрес для організму. Це медичні факти, що температура до критичної, являється зниження температури до 20 градусів і нижче.

Отримати переохолодження чи обмороження можна не лише за умов морозної погоди – кажуть медики, а й навіть при низьких плюсових температурах, якщо довго перебувати на вулиці. Сприяє швидкому переохолодженню організму висока вологість повітря та сильний вітер.

Нерідко, випадки отримання холодової травми пов’язані з тривалим перебуванням людей на вулиці. Приміром, рибалки, відправляючись на зимову риболовлю, не контролюють час перебування на свіжому повітрі і ризикують переохолодитись чи отримати обмороження. Ще один фактор ризику – алкогольне сп’яніння:

Віктор Забашта, директор Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф

Не треба в стані хмільного сп’яніння чи ослаблений організм, коли ти бачиш, що в будь-яку хвилину можеш втрати свідомість, виходити на свіже повітря. Треба скористатися чиєюсь допомогою, вийти разом або взагалі не виходити. Потрібно чітко визначити час перебування на свіжому повітрі, якщо навіть рибалка буде вдалою, треба свідомо відноситись до того, що ще годину посидіти і піймати більше риби, може закінчитись трагічно.

Медики говорять – треба уважно ставитись до людей, які у нетверезому стані опинились взимку на вулиці. Бо вони можуть погано орієнтуватись у часі, проведеному на вулиці а відтак замерзнути, тож треба не залишати їх без допомоги.  

І одне з головніших правил – це вбрання. Виходячи взимку на вулицю,  потрібно вдягатись по погоді, одяг не повинен відповідати вашому розміру та бути багатошаровим. І якщо одяг або взуття стали вологими, треба замінити їх на сухі.

Ірина Дергоусова,  Дмитро Поздняков.