Як платникам податків захистити свої права

6 Грудня 2019

В Україні щороку в грудні проводиться Всеукраїнський тиждень права з нагоди річниці прийняття Загальної декларації прав людини.

Платник податків має право у разі будь-якої незгоди з рішенням контролюючого органу оскаржити таке рішення – розповіли у Головному управлінні Державної податкової служби області. Така можливість передбачена статтею 56 Податкового кодексу України. Платник податку може подати позовну заяву до суду, або оскаржити у адміністративному порядку – подавши скаргу на рішення контролюючого органу:

Юлія Бирка – фахівець управління правового забезпечення ГУ ДПС у Харківській області

Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішенням спору і у разі, коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив його суму грошового зобов’язання, прийняв бідь-яке інше рішення, яке суперечить законодавству, або виходить за межі повноважень контролюючого органу, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня зі скаргою на перегляд даного рішення.

Таку скаргу  платник податків може подати письмово до контролюючого органу вищого рівня протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків оскаржуваного рішення. При цьому платник податків разом зі скаргою може подати документи, які підтверджують його позицію.

Юлія Бирка, фахівець управління правового забезпечення ГУ ДПС у Харківській області

На час адміністративного оскарження зупиняється виконання платником податків грошових зобов’язань. Податкові вимоги з даного податку, що оскаржується, не надсилаються і грошове зобов’язання вважається неузгодженим.

Контролюючий орган має протягом 20 днів розглянути скаргу, а потім надає відповідь платнику податків за його податковою адресою або вручає особисто. Останнім часом дуже актуальними стали питання проведення звірки даних, що стали підставою для визначення розміру майнових податків. До них відносяться податки на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортний податок та плата за землю:

Юлія Бирка – фахівець управління правового забезпечення ГУ ДПС у Харківській області

Якщо платник податків отримав податкове повідомлення-рішення і не згодний з грошовими донарахуваннями, які в ньому зазначені, він має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу для проведення звірки даних, що стали підставою до нарахування зазначених сум.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючого органу і даними, підтвердженими платником податків, які він подавав разом із заявою про проведення звірки, контролюючим органом проводиться перерахунок суми податку і надсилається нове податкове повідомлення-рішення. А попереднє вважається скасованим. Як розповіли у Головну управлінні Державної податкової служби області, у більшості випадків рішення, у разі оскарження, ухвалюються на користь платників податків.

Ірина Дергоусова, Євген Сєріков.