Як оцінюють експерти впровадження ринку землі у нашій країні

1 Квітня 2020

Як ми вже говорили  у попередніх випусках «Вечірніх новин», закон про обіг земель сільськогосподарського призначення став скандальним ще з початку обговорення, а зараз, коли його затвердили під час карантину, у суспільстві розгорілася дискусія.  Головним питанням  є, чи не скривдили український народ через ухвалення закону про землю.

Ще в день голосування, перед початком позачергової  сесії Верховної Ради, де і мав розглядатися закон про землю, представники політичних сил, що проти  продажу землі застерігали і депутатів, і українців, що обманом закон хочуть «протягнути» на голосування. Як потім з’ясувалося, його прийняли вночі, коли більшість населення України спала.

Ігор Поліщук, політолог 

Цей закон прийняли в сумнівному режимі, з порушенням регламенту, такого ще не було – вночі, другий момент, його оскаржити – навіть середній юрист його спростує, зміст закону викликає багато питань. Це не на користь України – у такі часи ухвалювати такі рішення, закон буде оскаржений.

Дуже негативну реакцію викликав і той факт, що політична сила “Європейська Солідарність” Петра Порошенка, яка раніше запевняла, що не дозволить продавати українську землю – проголосувала в повному складі за закон.

Ігор Поліщук, політолог

Щодо «Європейської солідарності», це в мене  взагалі викликало найбільший шок, бо вони завжди заявляли, що вони за неньку Україну, ми життя віддаємо, а тут все, що залишилося в Україні – земля – вони віддали. Я думаю, є домовленості між Порошенком і Зеленським, через які вони вирішують якісь свої особисті питання.

Фракція «Європейська Солідарність» додала відсутні 23 голоси для ухвалення у другому читанні і в цілому законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”, який вводить ринок землі в Україні з 1 липня 2021 року. Таким чином, можна констатувати, що до цього партія Порошенка вступила у домовленість з пропрезидентською силою «Слуга народу».

Світлана Кушнір, політолог 

І ми думали, що вони один одному руки не подадуть, а бачите, як вийшло, зрада інтересів виборців, Зеленський йшов на вибори і не говорив про це, і «Європейська Солідарність» категорично проти була продажу землі, зараз виборці нехай думають на місцевих виборах, за кого  потрібно голосувати, на виборах громадяни дають подібний інсинуаціям завжди оцінку.

За словами експертів, закон поспішали прийняти для того, щоб МВФ надав черговий кредит. При цьому на момент прийняття закону в країні так і не налагоджена робота державного Геокадастру і відсутні повноцінні карти земельних ділянок, як відсутня і реальна оцінка вартості землі і протидія рейдерським захопленням за допомогою різних схем. Хоча представники «Європейської Солідарності»  до цього моменту, саме через ці недоліки проекту закону  не хотіли голосувати за продаж землі, проте з 30 на 31 березня це їх не зупинило.

Олександр Абрамов  – громадський діяч 

Скільки багато заборон у цьому законі. Наші законодавці дозволили продавати лише власні паї, ринок державної землі заборонений, ринок продажу юридичним особам заборонений, тобто взагалі не зрозуміло, кому цей закон потрібен. Проте він підвищив соціальну напругу, я не бачу тверезої думку, щоб мені цей закон подобався.

За різними оцінками, на сьогодні від 500 тисяч до 2 мільйонів українців не змогли досі оформити собі відповідно до закону 2 гектари землі. На сьогодні є великий обсяг землі, неінвентаризованої  належним чином, тому вона знаходиться в державній власності, що і є основним джерелом спекуляцій.

Ігор Поліщук, політолог 

От я сьогодні був на ринку і там жінка розповідає, що у неї 16 соток землі – пай – і вона каже, що, якщо в неї їх заберуть – то в неї сини повернулися з АТО – візьмуть автомати, от і виходить соціальна напруга в суспільстві, що воно просто так не мене, це помилка, народ не віддасть землю, так завжди було в українській історії, хто не знає, нехай почитає, це дуже не безпечно.

Крім того, в “Європейській Солідарності” неодноразово заявляли: голосувати за скасування мораторію не можна, поки в Україні не буде дешевих кредитів для фермерів. Тим більше незрозуміла термінова підтримка законопроекту під час кризи. Також народні депутати від «Солідарності» багаторазово підкреслювали, що під час карантину не можна ухвалювати настільки критичні законопроекти. Між тим, всі ці заяви не втримали їх від погодження дозволити в країні торгувати землею.

Олена Павличенко, Анна Шульга, Віктор Сєріков.