Як не стати жертвою кіберзлочинців?

14 Лютого 2020

В епоху інформаційних технологій важко  почуватися захищеним у кіберпросторі. Вже п’ять років. Як в Україні створили спеціальне управління по боротьбі з кіберзлочинами. Українцям  на сьогодні важливо знати, як не стати жертвою інформаційних злочинців.

З розвитком технологій стрімко зростає кількість злочинів у цій сфері, а тому з впевненістю можна стверджувати, що саме «кіберзлочини» у ХХІ столітті будуть одними з найчисельніших. В Україні за останні п’ять років кількість інформаційних злочинів зросла щонайменше у 2,5 рази. За словами начальника управління з протидії кіберзлочинам в Харківській області Валерія Берези, кіберзлочини потребують термінової реакції провоохоронних органів, особливо, коли справа стосується грошових  інтернет-потоків.  Нещодавно харківські  спеціалісти викрали шахраїв, які вчинили злочин на чотири з половиною мільйони гривень.

Валерій Береза, начальник управління протидії кіберзлочинності в Харківській області 

Вони створили злочинну групу, скуповували платічні картки громадян, які соціально морально легкі до цього та в подальшому розробили схему валідаторів, банкоматів та нароховували гроші, які насамперед не доходили до банків і переводили на інші картки та обготівковували.

Ми запитали харків’ян, чи розуміють вони що, таке кіберзлочини і чи знають як захистити себе. Виявляється, що молодь більш обізнана в цьому.

Преступления, которые совершаются в интернете, за счет утечки данных. Чаще всего я пользуюсь телефоном, стараюсь устанавливать приложения,  которые сохранят мою безопасность.

Интернет-преступления какие-то, не показывать никому свои пароли, карточки, не рассказывать информацию в интернете.

Вообще защита сейчас любого обывателя очень слабая, как я понимаю, много видео, где это рассказывают – ВПН, вайфай не подключаться, пароль поставить, в основном проблема не каждого вайфая, это может случится, но редко.

Ну слушал, что-то – в компьютеры преступления, в интернете. Защищен, потому что я в компьютер не захожу и ничем там не занимаюсь.

Ну так, слышал.

Ну это связано с компьютерами,  мы как то этим не интересуемся. Карточки у нас нет, потому что мы не наворовали.

Поради, які дають спеціалісти –  не надавати нікому персональні дані, паролі і коди-підтвердження з смс для операцій з картками, не довіряти повідомленням про виграші в лотереях, перевіряти інформацію за офіційним номером банку, не скачувати в інтернеті сумнівні файли, користуватись ліцензійним програмним забезпеченням.

Валерій Береза, начальник управління протидії кіберзлочинності в Харківській області 

Люди, які використовують у своїй діяльності мережу інтернет, платіжні системи повинні розуміти, що вони під загрозою, повинні знати правила, використовувати антивіруси, не використовувати сумнівну інформацію, не давати свої персональні дати карт.

Сумнівний номер телефону чи картки можна перевірити на сайті кіберполіції, а також звернутися до спеціалістів із запитом.

Анна Почапська, Дмитро Поздняков.