Як на Харківщині ведеться боротьба з наркоторгівлею

22 Січня 2020

Обережно: у Харкові розповсюджується, зокрема серед школярів, новий вид наркотиків – про це попереджають поліцейські. Це так звані «снюси». Про те як ведеться боротьба з наркоторгівлею у місті розповідали правоохоронці та громадські активісти.

Про наркозалежність Дмитро Криворучко знає не з чуток. Про себе говорить – у нього позаду 17 років вживання тяжкіх наркотиків, 2,5 роки ремісії. Каже – за 17 років у нього сформувалась певна модель поведінки грабіжника, який збував наркотики і за це неодноразово опинявся за гратами. Каже – все починалось з першої цигарки у 8 років, алкоголя – у 12, маріхуани у 13 і первітину – у 16 років:

Дмитро Криворучко – представник Міжнародної антинаркотичної  асоціації (ММА), м.Харків 

Я никакой не бывший наркоман, я наркоман в ремиссии  и опасность моего возврата к употреблению – это каждый день реально и каждый – это работа над собой, с триггерами и стресовыми ситуациями и страх возвращения обратно.  Понимание концепции болезни, химической зависимости в том плане, что это прогрессирующее неизлечимое хроническое рецидивирующее заболевание и помогает мне оставаться в трезвости уже 2,5 года.

Наразі Дмитро – член громадської організації, яка займається реабілітацією та ресоціалізацією людей з наркозалежністю, члени якої борються з розповсюдженням наркотиків у місті – зокрема, зафарбовують адреси, за якими можна придбати наркозілля. Розповсюдження наркотиків все більше переходить у інтернет-простір, наразі – попереджають і правоохоронці, і громадські активісти у місті, і зокрема, серед школярів, почав розповсюджуватись новий вид наркотиків – це «снюси», або так званий рідкий тютюн:

Олексій Рвачов – старший викладач кафедри  інформаційних технологій та кібербезпеки ХНУВС

Зараз мода пішла виставляти в «Інстаграмі» фотографію, що в тебе в джинсах щось металеве, в металевій коробочці продається як конфети, леденци, монпансье.

Дмитро Криворучко – представник Міжнародної антинаркотичної  асоціації (ММА) м.Харків 

И в них подушечки сосательные и такой ткани как салфетка, чтобы через нее содержимое всасывалось.

У вересні у Харкові презентували чат-бот «Стоп наркотик». Його мета – боротьба з розповсюдженням наркотиків у соцмережах. Наразі правоохоронці вже підводять перші підсумки – говорять харків’яни активно долучились до участі у його роботі:

В’ячеслав Марков – декан факультету кіберполіції ХНУВС

Порядка 20 тысяч человек являются подписчиками чат-бота и з них порядка 5 тысяч – люди с активной позицией, которые непосредственно принимают участие с блокировке, и об этом заявили в чат-боте. На сегодня заблокировано  304 наркоадреса, в том числе часть которых работала и на территории Украины и сопредельных государств.

У чат-боті є офлайн-карта, на якій кілька тисяч світлин з геомітками з наркоадресами. Їх видалення – компетенція як органів влади, так і активістів – кажуть правоохоронці та закликають громадян не залишатись байдужими і долучатись до зафарбовування наркоадрес. У той ж час співробітники поліції застерігають від насильницьких дій у відношенні  наркозалежних. Так останнім часом у різних соцмережах було поширено кілька відео, на яких невідомі знущалися над наркоманами та залишали їх у небезпеці:

В’ячеслав Марков – декан факультету кіберполіції ХНУВС

Мы выявили это видео, я сам лично пытался связаться с «Телеграмм»-каналами, на что получил ответ, что не могут сообщить, где находится ребенок и кто автор, потому что лица, которые слили это видео, больше ничего не оставили. Я вам скажу, что лица, которые слили видео, и лица, которые избивают, 3 видео мы нашли в пространстве людей, это одни и те же лица. Я вам скажу больше, что оставление ребенка в опасности – это в в чистом виде, как и оставление любого человека, это 136 статья Уголовного Кодекса. Это не оказание помащи лицу,  которое потребует допомоги.

Правоохоронці говорять – для боротьби з розповсюдженням наркотиків люди можуть долучатися до соціальних патрулів, які виявляють наркозалежних та борються з наркоторгівлею. Втім усі ці дії повинні відбуватися лише у рамках діючого законодавства – наголошують представники Нацполіції.

Ірина Дергоусова, Євген Сєріков.