Як адаптуються учасники бойових дій на Сході до мирного життя

30 Вересня 2019

На сьогодні у Харківській області проживає більше ніж 15 тисяч людей, які мають статус учасників бойових дій у зоні АТО і операції Об’єднаних сил. На Харківщині є низка організацій, які об’єднують військових – учасників бойових дій на Сході країни, також у області чимало волонтерських організацій. Все задля того, щоб адаптація до мирного життя пройшла якомога швидше. Детальніше – далі у сюжеті.

Кожен учасник АТО, який захищав свою Батьківщину має знати, що йому держава гарантує пільги, відпочинок та лікування. Першочергове питання – це здоров’я. Харків чи не єдине місто України, у якому є військовий шпиталь. Заклад, зведений понад 50 років тому, спочатку спеціалізувався на лікуванні інвалідів, а  згодом,  вже і  всіх учасників Другої світової війни.  Сьогодні вагомий відсоток  пацієнтів шпиталю – ветерани Антитерористичної операції та операції Об’єднаних сил на Донбасі. Маючи за плечима багаторічний досвід роботи із ветеранами, у госпіталі напрацювали власну методику з реабілітації учасників бойових дій, а обласна влада активно допомагає у її впровадженні.

 

Юрій Федченко,  головний лікар Харківського обласного госпіталю ветеранів війни

Сьогодні облдержадміністрація і під керівництвом Юлії Олександрівни  Світличної надзвичайну роботу велику веде по вдосконаленню матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я.  Уже сьогодні для нас обласна адміністрація закупила ендоскопічне обладнання з відеосистемою. Це сучасний гастродуоденоскоп і колоноскоп з системою відеофіксації. Це для нас було надзвичайно важливо. Це за нашим проханням, за нашим зверненням було зроблено.

Не менш важливою є і психологічна реабілітація. Її учасники бойових дій можуть отримати у Центрі допомоги учасникам АТО, який відкрили у Харкові з початком війни на Сході країни.

 

Валерій Луценко, кризовий психолог Центру допомоги учасникам АТО

Когда они находились на войне, у них были свои ожидания, свои ценности. Сюда приходя, мир, конечно, здесь другой. Там черно-белый, тут цветной. Там свой – чужой, здесь, вроде бы, все свои, но когда они видят, что многие люди вообще не понимают, что происходит,  то, что тут не рвутся снаряды, что здесь нет чужих. И это их разочаровывает, это может привести к депрессии.

Велику увагу в області приділяють відпочинку військових. Варто зауважити, що весь відпочинок для учасників АТО і їх родин безкоштовний і оплачується за рахунок обласного бюджету.

 

Тетяна Бабенко, перший заступник директора Департаменту соцзахисту населення ХОГА 

Передбачено два види відпочинку, а саме, терміном на 14 діб. Люди можуть поїхати і отримати відпочинок в наших місцевих санаторіях, це і Роща і Бермінводи.

Щоб дізнатися про проблеми учасників Ато та операції об’єднаних сил,а також їх родин, губернатор Харківщини Юлія Світлична особисто зустрічається із представниками ветеранських організацій регіону.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації

Многие программы, которые в области тянулись долгое время, были абсолютно неэффективны. Мы подошли по-другому. Начали общаться с ветеранскими и общественными организациями. Спрашивать: эффективно, что изменить, а где, возможно, ввести что-то новое. Потому что мы все заинтересованы в том, чтоб работать эффективно. Многие проекты реализованы совместно с воинами АТО и ООС – реализовано много проектов  по доступному жилью, реабилитации, здравоохранению, оздоровлению. Для ветеранов локальных войн прошлого года впервые было выделено финансирование на закупку квартир. Те программы, которые реализуются в области, будут продолжены.

З дві тисячі шістнадцятого року на Харківщині діє програма «Доступне житло», яка допомагає ветеранам бойових дій на Сході країни купувати житло у новобудовах майже за  половину  вартості. За її умовами, 60% вартості житла сплачує сам ветеран – учасник програми, а 40% компенсує обласний бюджет.

Юрій Корсунов, заступник голови ради Спілки ветеранів АТО

Завдяки сприянню голови Харківської облдержадміністрації Юлії Світличної вдалося продовжити діяльність цієї програми ще на три роки, починаючи з 2019 року. Більше того, завдяки її зусиллям фінансування по цій програмі збільшено. Якщо з 2016 по 2018 роки було виділено 32 мільйони гривень на компенсацію по цій програмі, то з 2019 по 2021 роки заплановано 45 мільйонів гривень на придбання житла.

Також ветерани АТО мають право на земельні ділянки. Загалом площа землі у межах Харківської області, по яких було завершено, або триває оформлення документів, вже перевищила десять тисяч гектарів.

Юлія Котелевська