Вибори на Харківщині пройшли демократично й прозоро

22 Липня 2019
Вибори на Харківщині пройшли демократично й прозоро. Порушень, що могли б вплинути на результат не  зафіксовано. Для волевиявлення громадян були створені  максимально сприятливі умови, ділиться власними враженнями політолог Ігор Поліщук.
Ігор Поліщук – доктор політичних наук
Виборчий процес в Україні, на Харківщині, зокрема, пройшов нормально. Всі основні стандарти виборів були дотримані. Можемо сказати, що відбулось демократичне волевиявлення українського народу. Тут заслуга і нашої обласної влади на чолі з  Юлією Олександрівною Світличною. Вона теж впливала на це. Вибори відбувались прозоро, нормально, демократично, без жодних утисків. По своєму округу знаю, доволі непогано все було організовано. Ніяких перешкод. Дуже доброзичливо. Чи не вперше так дуже по-людяному все організовано.
Результати виборів , поки, що неостаточні, складені за показниками екзит-полів та попередні данні, Ігор Поліщук називає очікуваними. Вони практично збігаються із попередньою інформацією соціологів.  Проте деякі  цифри політолога все-таки здивували.
 
Ігор Поліщук  – доктор політичних наук
Трошки вражений яким моментом? По партійних списках ніяких сенсацій. Питання було – чи зможе «Слуга народу» набрати понад 40% голосі? Це було головне питання по партійних списках. А головне питання було – скільки вони наберуть по мажоритарці. І тут для мене була певна несподіванка. Той результат, який показав бренд… Серед усіх складових мотивації голосування – одне із щільних місць займає бренд – від кого йде та чи інша людина. Ми оцінювали до 30 потенціал бренду «Слуга народу», як мобілізуючого фактора на голосуванні. А він виявився більшим. Десь на 10% більше в середньому виявився, ніж ми давали в своїх прогнозах. Це була несподіванка.
Так, за очікуваннями соціологів на Харківщині представники пропрезидентської політичної сили мали б забрати перемогу на половині мажоритарних округів. Та зрештою, новим обличчям поступилися практично всі депутати із досвідом. Із чотирнадцяти мажоритарників, яких традиційно обирали до Парламенту мешканці Харкова та області, нині здобули перемогу лише двоє.
 
Ігор Поліщук  – доктор політичних наук
Мені здається тут просто фактор надії. Люди втомилися. Протягом останніх років, таких часів важких ми ще не переживали.
Результати нинішніх виборів , на думку політолога, є свідченням зміни політичної епохи в Україні.
 
Ігор Поліщук  – доктор політичних наук
Ми стоїмо на порозі нової епохи, політичної епохи. Є поняття «політичний цикл». Це означає, що 10-12 років і наступає нова епоха. Сьогодні воно навіть пришвидшується. Мені здається десь сім років триває цикл.
Іде зміна поколінь в еліті, зміна підходів, традиційні політичні сили трошки посуваються і наступає ера нових політичних сил.
 
Прагнучи оновлення  політичної еліти, українці віддали пропрезидентській силі понад 40% голосів, що забезпечує новоспеченим політикам  у Парламенті монобільшість – близько 240-ка депутатів. Завдяки цьому вони можуть самостійно сформувати Уряд і просувати власні законопроекти. Та коаліцію їм таки доведеться створювати, адже для прийняття доленосних рішень, як то змін до Конституції  необхідних для прийняття обіцяного Закону про імпічмент Президента, необхідно не менше трьохсот голосів.
 
Ольга Шевченко