Вперше в Україні «Червона скрипка» Страдіварі зіграла у Харкові

14 Травня 2019

Вперше в Україні «Червона скрипка» Страдіварі зіграла у Харкові. У інструмента довга та містична історія. За майже трьохсотрічну історію існування скрипки – Елізабет Піткерн – друга жінка, яка на ній грає. До того інструмент належав родині Мендельсонів. Тому скрипку у світі ще називають «Червоний Мендельсон».

Вона вперше виходить на українську сцену, тримаючи у руках свого «Фелікса». Так називає творіння великого майстра Страдіварі її власниця Елізабет Піткерн. Харківська публіка в очікуванні. Елізабет підіймає смичок і вперше торкається струн.

Скрипка видає тонкі ноти твору Бетховена. На обличчі скрипальки – безліч емоцій. Як розповідає Елізабет, для неї сьогоднішній концерт  – це спогади про батька.

Елізабет Піткерн, скрипалька (США) 

Я думала про свого батька. Він нещодавно помер і цей концерт його улюблений. І особливо 2-га частина. Після того я часто повторювала для себе, що це тепер частина мене. І я вперше виконую цей концерт після його смерті.

У пару до свого «Червоного Мендельсона» скрипалька обрала червону довгу сукню. Зізнається, що любить цей колір і часто обирає його у звичайному житті. Натхнення, розповідає Елізабет, на сцені їй додав Молодіжний симфонічний оркестр. Розповідає, що відчувала підтримку музикантів та була на одній хвилі з ними.

Олена Єрьоміна, директор Молодіжного академічного симфонічного оркестру «Слобожанський»

Вона залюбки приїхала працювати з Молодіжним оркестром. Тому що в нашому оркестрі працюють найталановитіші молоді музиканти з усієї України, які відбуваються на конкурсні основі. І, дійсно, в нас єдиний свого роду оркестр, професійний колектив. І вона залюбки погодилась працювати з нашим оркестром.

Подарував інструмент Елізабет її дідусь, купивши скрипку на аукціоні. Дівчині тоді було 16 років. Скрипалька тримає свого «Фелікса» в спеціальному футлярі, де зберігається потрібна температура і вологість. Легенда говорить, що до складу лаку, яким вкрита скрипка, Страдіварі додав кров своєї загиблої дружини. Не зважаючи на неймовірну цінність скрипки, після концерту Елізабет дала пограти на іструменті дітям, які виходили на сцену, аби подарувати квіти виконавцям.

Елізабет Піткерн, солістка

Я розумію, що для маленької дівчинки потримати таку скрипку у руках – це велика подія. Вона цього ніколи не забуде. Навіть якщо це одна нота – вона завжди буде про це пам’ятати. Цей інструмент вже пережив 300 років і я впевнена, що все і далі буде гарно.

Харківські глядачі дарували квіти та гучними оплесками кілька разів викликали Елізабет Піткерн «на біс».

Олена Павличенко, Дмитро Поздняков.