Волонтери в тандемі з облдержадміністрацією реалізують проект із забезпечення ліками оноховрих

27 Березня 2019

За статистикою Міністерства здоров’я,  в Україні щорічно встановлюють 160-170 тисяч діагнозів з онкології. В країні існує низка державних програм із забезпечення онкохворих ліками, та на покриття всіх потреб, фінансування не вистачає.  Чимало роблять зі свого боку  волонтери. На Харківщині склалася унікальна ситуація, коли волонтери в тандемі з облдержадміністрацією реалізують проект із забезпечення ліками оноховрих по всій  країні. Про це у проекті «Точка зору» розповіла  заступник виконавчого директора “Української федерації боротьби проти рака” Олена Шержукова.

У Харківській області нині проживає близько 70-ти тисяч людей  з діагнозом рак. Лікування онкозахворювань доволі складне і дороговартісне. В окремих випадках, ціна лише одного флакону ліків для хіміотерапії може сягати ста тисяч гривень.  В країні існує низка програм для забезпечення онкохворих ліками. Втім, для всіх державної допомоги не вистачає.

 

Олена Шержукова, заступник виконавчого директора “Української федерації боротьби проти рака”

Покриття лікування онкохворих дорослих –  це 12-30%.  І сьогодні ми кажемо, що держава надає ліки. Так, вона надає. Вони безкоштовні. Але покриття… Нажаль, тільки команда Супрун, яка прийшла, відкрила нам цифри. І ми бачимо в постановах ці цифри. Є запит, але він не покривається державою. У держави  нема коштів, щоб покрити все.

“Українська федерація боротьби проти рака” встановила контакт з міжнародними благодійникам, готовими безкоштовно надавати українцям необхідні ліки. Проте, оформлення  дозвільних документів на кожну партію препаратів через Міністерство охорони здоров’я потребувало чимало часу. В більш оптимальні  терміни, це змогли зробити у Харківській облдержадміністрації, говорить Олена Шержукова. Реалізацією проекту взяла під особистий контроль  голова області Юлія Світлична.

Олена Шержукова, заступник виконавчого директора “Української федерації боротьби проти рака”

Коли потрібно було втручання на самому вищому рівні, Юлія Світлична втручалася і допомагала нам. Всі бачили, мабуть, мої пости на Фейсбуці про допомогу. Ми просто волали про допомогу. Від імені всіх пацієнтів, бо ми є пацієнтською організацією, ми представляємо інтереси пацієнтів, їхніх рідних. І ця програма була дуже важлива для всіх. За таку підтримку ми не можемо не дякувати нашому губернатору і всій команді, яка це забезпечує.

Так, на Харківщині склалася унікальна ситуація, коли волонтери в тандемі з облдержадміністрацією реалізують проект із забезпечення ліками певної категорії онкохворих, не тільки в області,  а  в усій  країні. Йдеться про один з найагресивніших видів лімфоми, для лікування якої необхідні препарати вартістю у понад сто тисяч гривень за один флакон. Втім, забезпеченням ліками онкохворих співпраця волонтерів з обласною владою не обмежується.

Олена Шержукова, заступник виконавчого директора “Української федерації боротьби проти рака”

Дуже багато проектів ми проводимо у Харкові, за підтримки обласної адміністрації.  Ми 8 років працюємо. Був певний період, коли Департамент охорони здоров’я не дуже з нами співпрацював. Але з приходом нової команди, те, що зараз відбувається, ми бачимо. Це команда європейського рівня. І на будь-які наші пропозиції, за будь-яким проектом, ми отримуємо лише: «Да, давайте робити».

Онкологія посідає в Україні друге місце за рівнем смертності, поступаючись тільки кардіологічним захворюванням. Прогнози фахівців невтішні. Надалі рак у світі лише поширюватиметься. Тож, вже зараз необхідно подбати про впровадження заходів і методик  зі своєчасного діагностування та лікування. У Харківській області ці функції виконуватиме  новий сучасний онкоцентр, будівництво якого ініціювала голова області Юлія Світлична.

Олена Шержукова, заступник виконавчого директора “Української федерації боротьби проти рака”

Багато років онкоценр потребував реконструкції, ремонту, розбудови. Багато років ми про це казали, пацієнти зверталися. Але тільки прийшла Юлія Світлична і сказала: «Да, я буду це робити». Взяла на себе таку відповідальність.

До цього проекту, як і до багатьох інших, що наразі реалізуються в області адміністрація активно залучає громадськість.

Олена Шержукова, заступник виконавчого директора “Української федерації боротьби проти рака”

Я особисто вхожу в робочу групу і всі пропозиції, які надходять від громадськості, від громадських активістів,  я на засіданнях робочих груп все передаю. Ми контролюємо процес. Нас дуже радує те, що ми завжди можемо звернутися  зі своїми пропозиціями.

На будівництво онкоцентру піде не один рік. Тим часом, за підтримки голови області Юлії Світличної, триває реконструкція  та оновлення приміщень обласної онкологічної лікарні, що зрештою ввійдуть до складу нового медичного комплексу.  Крім онкоцентру,  на Харківщині, наразі,  за активної участі громадськості та під особистим контролем губернатора, зводяться та реконструюються кілька десятків медичних установ.

Ольга Шевченко