Вночі на небі можна побачити метеорний дощ

8 Серпня 2019

Зірки, що падають з неба. Побачити яскраве астрономічне явище та загадати бажання можна цими днями. Все це – завдяки метеорному дощу Персеїди. На які дні припаде максимум зорепаду, де його можна побачити та чи становить він небезпеку для людей?

Де середини серпня небо осяюють яскраві спалахи – люди називають їх зірками, що падають. Хоча насправді серпневий зорепад – це метеорний дощ Персеїди. Його максимум астрономи прогнозують на ніч з 12 на 13 серпня.  Спостерігати метеорний дощ можна неозброєним оком за умов ясної погоди та гарного огляду неба:

Володимир Кажанов, астроном Харківського планетарію

В этом году  немного будет мешать Луна, она приближается к фазе полнолуния, т.е. будет давать засветку неба, и если на ночь максимума прогнозируют до 80 метеоров в час, то, может, мы сможем увидеть 10-20 метеоров в час, но это все равно довольно эффектно, т.к. они очень яркие. И быстрые – скорость до 60 километров в секунду при входе в атмосферу.

Метеори пролітатимуть по всьому небу, але радіант – місце, звідки вони вилітають, – це сузір’я Персея. Воно розташовується на північному сході неба. Тож, каже астроном, треба дивитись вгору, у небо. І чим пізніше, тим краще – після півночі небо більше темне, тож метеори добре видні.

Володимир Кажанов, астроном Харківського планетарію

В истории упоминается свидетельство наблюдения этого явления – именно метеорного потока Персеиды в течение последних двух тысяч лет. И, как известно, порождается это событие тем, что Земля проходит путь древней кометы Свифта-Тутля. Она сближается с Солнцем и Землей периодически, следующее сближение – аж в 2126 году.

Не зважаючи на те, що цей метеорний потік відкрили давно, астрономи продовжують його вивчати. Персеїди цікаві тим, що не настільки прогнозовані, як інші астрономічні явища. Зокрема, іноді бувають сплески активності – розповідають у планетарії – і тоді на небі можна бачити спалахи болідів. Коли ці крупні метеорні тіла входять у щільні шари атмосфери, можна почути гуркіт грому. Іноді лунають застереження, що метеорний дощ становить небезпеку для людей. У Харківському планетарії це твердження спростували:

Володимир Кажанов, астроном Харківського планетарію

Мне неизвестны какие-либо научные работы, которые бы говорили, что такое событие, как метеорный поток влияло бы на человека, технику, я бы сказал, что он влияет на наблюдателя, т.к. явление впечатляющее – в момент наблюдений можно от ярких вспышек получать восторг, удивление и, конечно, мы отрываемся мыслями от серых будней во время наблюдения и настраиваемся на успех, загадывая позитивные желания.

Також зараз на небі, починаючи з 21-ї години,  можна неозброєним оком добре побачити дві планети. Це Юпітер та Сатурн. Юпітер має вигляд яскравої зірки, що світить білим кольором, поруч розташовується менша за розміром зірка з помаранчевим забарвленням – це Сатурн. Спостерігати ці два небесних тіла можна у південній частині неба над верхівками дерев. А ще, кажуть астрономи, зараз у телескоп можна добре розгледіти кільця Сатурна – наразі вони розгорнуті під гарним для огляду кутом.

Ірина Дергоусова, Дмитро Поздняков.