В області активно впроваджують альтернативні джерела енергії

11 Вересня 2019

Пошук альтернативних джерел енергії, їх запровадження, ефективне використання енергоносіїв – сьогодні нагальне питання для України. Тому керівництво Харківщини займається розвитком цієї сфери та має на меті вивести регіон у лідери в цьому напрямку.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації 

Ми разом з міжнародними партнерами тут, на Харківщині, окрім державної допомоги, запроваджуємо регіональні проекти, модернізуємо виробництво, також запроваджуємо енергоефективність та енергозбереження в соціальній сфері.

Це стосується як споживачів – власників осель, так і підприємств. Енергоекономія та запровадження альтернативних методів – великий внесок у розвиток регіону і відображення інвестиційної привабливості Харківщини. Юлія Світлична нагадала, що обласна влада вдало реалізує програму з компенсації кредитних ставок для населення, підтримує створення ОСББ, використовує нові технології, досвід і кошти міжнародних партнерів. Зокрема, це реалізується в бюджетних установах області.    Харківщина вдало використовує міжнародний досвід, додає свої інтелектуальні здобутки для того, щоб найближчими роками збільшити відсоток заміни газу на альтернативну енергетику, яка дає екологічність та економне використання.

На Харківщині наразі нові енерготехнології вдало використовуються в школах, дитячих садках та медичних закладах.

Впродовж цього року на Харківщині  відкривають  додаткові групи у вже існуючих дитячих садках та розпочали будівництво нових дошкільних навчальних закладів в об’єднаних територіальних громадах.  Будівництво та реконструкція шкіл та дитячих  садочків у Харківській області відбувається з врахуванням всіх сучасних стандартів з енергоефективності та  потреб усіх без винятку дітей.

Світлана Резван, радниця голови Харківської облдержадміністрації

Кожна будівля, яка зараз реконструюється або будується, вона робиться за сучаними вимогами. Перш за все це енергоефективність.  По-друге, звичайно, доступність. І доступність не тільки тому, що це поряд з місцем проживання дітей, а для всіх, абсолютно для всіх дітей. Це має бути доступне. Кожна будівля має бути доступною для дітей з особливими навчальними потребами.

Харківщина на чолі з губернатором Юлією Світличною вже не перший рік очолює рейтинги соціально-економічного розвитку регіонів. У цих рейтингах одна зі складових саме енергоефективність області. За результатами оцінювання Харківщина підтвердила своє перше місце за напрямом «Доступність і якість послуг у сфері освіти», а також посіла другі місця за напрямами: «Розвиток малого та середнього бізнесу», «Відновлювана енергетика та енергоефективність» та «Соціальний захист і безпека».

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації 

Стосовно енергоефективності хочу зазначити – є велика кількість можливостей – регіональних, державних, міжнародних, місцевих, щоб зменшувати використання і збільшувати енергоефективність, ми плідно над цим працюємо і з обласною радою, і з міжнародними організаціями.

Зараз на Харківщині діє велика кількість державних, регіональних та міжнародних програм –  на покупку котлів, їх заміну.

Звичайні громадяни – користувачі комунальних послуг – мають активно долучатися до впровадження реформ, для цього кожна новація повинна бути зрозумілою для людей, потрібно йти до них і розмовляти  – певна голова області.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації 

Щодо впровадження енергоефективної політики, ми з вами розуміємо ту напругу, яка є у суспільстві, і можу сказати – якщо людям роз’ясняти, якщо показувати, на що орієнтуватися,  в який порядок і в який спосіб, то, я думаю, більшість питань зникає.

Також  на рівні області триватиме робота зі стратегічного планування в галузі енергоефективності та енергозбереження.

Вадим Данієлян, заступник голови Харківської облдержадміністрації

Починаючи з 2016 року, у Харківській області діє обласна програма підвищення енергоефективності, енергозбереження та зменшення споживання енергоресурсів у Харківській області на 2016 – 2022 роки. Метою якої є зменшення енергоємності продукції, надання послуг та підвищення робіт з енергоефективності паливно-енергетичних ресурсів.

На сьогодні 4 об’єднані територіальні громади Харківщини – Лозівська, Роганська, Малоданилівська та Великобурлуцька – вже підписали меморандум про партнерство з Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України. Також міста Чугуїв, Харків, а в перспективі – Первомайський і Лозова – активно залучають інвесторів для впровадження механізмів енергоефективності.

До речі, Харківська область – одна з провідних в країні із запровадження альтернативних джерел енергії. Особливо це питання стає актуальним із настанням холодів. Важливо, що альтернативні шляхи опалення сьогодні використовуються не лише в великих містах, а й навіть у районах області. Вовчанський район  на сьогодні може похизуватися тим, що повністю зігріти своїм жителів може завдяки використанню не природного газу, як це було раніше, а звичайного лушпиння від соняшника. Теплові котельні у Вовчанському районі, а їх 24, працюють на пелетах. Вовчанський район на 90% обігріває  житлові будинки, соціальні об’єкти та бюджетні установи за допомогою альтернативних джерел опалення.

Наша знімальна група ще взимку цього року відвідувала  найбільшу котельню району. Це такий собі порохотяг, за допомогою якого наповнюється сховище пелетів – цього ангару вистачає на добу. Тож процес заповнення майже постійний. Особливість – щоб пелети не відсиріли.

Олександр Тесля, оператор котельні 

У нас є таблица, по которой, когда на улице минусовая температура, мы от неё отталкиваемся и добавляем топлива, чтобы увеличить температуру в котле при  нынешней  плюсовой температуре на минимальной, а вечером добавим, в данный момент в домах хорошо.

Вовчанський район – один із провідних з використання альтернативних джерел енергії опалення в регіоні.  Сировину закупають у фермерів свого ж району.

Не дивлячись на те, що на Харківщині сьогодні видобувають майже 50% від загальноукраїнської кількості газу, область швидкими темпами йде до заміни використання природного газу на альтернативні джерела енергії.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації 

Маємо результат – за декілька років кінцеве споживання газу зменшилось десь на 25-30%.

    Анна Почапська.