В обладміністрації обговорили процеси децентралізації в регіоні

25 Квітня 2019

Представники німецького Уряду та дипломатична делегація прибули до Харківщини задля інспектування процесів децентралізації в регіоні. З іноземцями зустрівся заступник голови обласної адміністрації Михайло Черняк.

Німці відзначили значні позитивні зрушення у реформі децентралізації в Харківському регіоні. Зокрема, створення об’єднаних територіальних громад. Ґеорґ Мільбрадт довгий час впроваджував реформу децентралізації у себе на батьківщині – в  Німеччині. Сьогодні  відзначає, що на Харківщині є, до чого рухатися, і висловив свої побажання.

Ґеорґ Мільбрадт, спеціальний посланник уряду ФРН з питань реформ у галузях урядування та децентралізації в Україні

Звичайно, ми розуміємо, що є прогрес у процесах децентралізації, але для того, щоб вийти на новий рівень, без «білих плям» є перспективний план, де немає  «білих плям», як ви це бачите щодо об’єднання громад. Бо не завжди громади хочуть ділитися з тими, хто живе гірше за них. Наприклад, громади, які мають нафту та газ, не хочуть ділитися з тими, хто цих ресурсів не має.

Дійсно, відзначив заступник голови області Михайло Черняк, є моменти, в яких громади сперечаються. Втім, завдяки цьому вони відчувають на собі всю відповідальність за рішення, що приймаються.

Михайло Черняк, заступник голови Харківської облдержадміністрації 

Ми скільки проводили заходів, де спілкувалися з людьми,  про те, що 100% об’єднання добровільного, не потрібно було приймати відповідні закони. Європейський досвід про це говорить. Є думки, які говорять про те, що краще якщо б був закон, щоб за громаду подумали, але потрібно, щоб громада відчувала відповідальність і навчалася самостійного життя. Тому, повертаючись до питання рентних платежів, то ми розуміємо, що є громада спроможна, а сусідня – за межею бідності, є розуміння залучити громади, які будуть рівномірно розвиватись. Люди на сьогодні це все обговорюють.

Ініціатива йде від людей, вони спілкуються,  сперечаються, але об’єднання територіальних громад – це справа добровільна – певен Черняк.  Харківська область у цьому напрямку домоглася великих результатів – 18 ОТГ – громади самостійно об’єднувалися, що дозволяло їм збільшувати бюджет та розвивати інфраструктуру.

Віктор Коваленко, перший заступник голови Харківської обласної ради 

У нас в області немає жодного району, де б не було зроблені  ремонти, в усіх селах були зроблені з різних джерел ремонти, будівництво, реконструкції – все що пов’язано з бюджетною децентралізацією.  І, можливо, це причина того, що фінансова децентралізація пройшла успішно, то інші етапи повільно йдуть і іноді тормоз йде з центральних органів влади, які гальмують реформи.  Як приклад, це земельна децентралізація для територіальних громад. Є сподівання, що земельні ресурси автоматично будут передаватися територіальним громадам.

Також,  Вольфганг Мессінгер – Генеральний  консул Федеративної Республіки Німеччини певен, що на сьогодні немає іншого шляху, як йти до об’єднання громад задля покращення умов життя. Нагадаємо, Харківщина на сьогодні у лідерах щодо створення територіальних громад, що дає змогу долучатися до покращення інфраструктури.

Анна Почапська, Віктор Сєріков.