В Харкові відкрили пам’ятну дошку Владиславу Франковському

В Харкові відкрили пам’ятну дошку Владиславу Франковському
16 Травня 2018

«Друг людства», почесний громадянин Харкова, один із найвідоміших поляків Харкова. Все це про Владислава Франковського – польського лікаря. Сьогодні пам’ять видатного поляка увічнили у першій столиці – на вулиці Максиміліанівській відкрили меморіальну дошку.

Невелика вулиця у історичному середмісті Харкова. Вона носить назву Франковська. Не всі містяни знають, що історія виникнення цієї назви пов’язана з ім’ям видатного польського лікаря, який жив в Харкові у 19 столітті. Про те, який внесок у розвиток Харкова зробив Владислав Франковський, сьогодні говорили на україно-польському семінарі. Захід – спільна ініціатива української і польської сторін.

Януш Яблонський, Генеральний консул Республіки Польща у Харкові

Сегодня открываем конференцию об очень известном польском докторе, который работал в Харькове. Он создал больницу для малообеспеченных детей, даже он занимался лечением людей не только богатых или бедных – всех, которые нуждающиеся в помощи. Этот человек является примером того, как использовать свои умения для того, чтобы помогать другим людям.

Колеги називали Владислава Франковського не інакше як «ідеал лікаря». Розпочавши лікарську практику, він багато років безкоштовно лікував городян. А коли наприкінці 40-х років 19 століття була епідемія холери, він на власні кошти купував ліки для незаможних хворих.

Любов Жванко, доктор історичних наук, директор україно-польського освітнього центру

Владислав Франковський був за фахом лікарем. Дмитро Багалій назвав його одним з найвидатніших поляків-світочів, які мешкали у місті. Франковського називають  «світочем у тімноті», тому що він був чи не єдиним лікарем, подвижником, який допомагав харків’янам.

Франковський був  одним з ініціаторів створення у Харкові медичного товариства. Засноване спочатку з метою професійного удосконалення медиків, воно з часом перетворилося на велику громадську організацію. Крім того, при товаристві була заснована лікарня, яка цілодобово безкоштовно обслуговувала усіх охочих.   Сьогодні на фасаді будівлі цієї установи на вулиці Максиміліанівській, 11   відкрили меморіальну дошку Владиславу Франковському. Також у планах – встановлення на одному з будинків по вулиці Франковській пам’ятної таблички.

Ірина Дергоусова, Віктор Сєріков, Євген Сєріков