Уникнути конфлікту щодо намету у центрі Харкова можна було б, якби міська влада завчасно подбала про створення меморіалу загиблим бійцям АТО – вважають політологи

13 Травня 2019

Уникнути конфлікту щодо намету у центрі Харкова можна було, якби міська влада завчасно подбала про створення меморіалу загиблим бійцям АТО – так вважають політологи. Активісти тим часом наводять лад у місці збору волонтерів.

Припис міськради щодо демонтажу намету обурив містян. У неділю на майдані Свободи зібралося народне віче. Кілька сотень людей вимагали від міської влади залишити на місці намет, який є символом миру у Харкові та осередком волонтерського руху.

Володимир Чистилін, громадський активіст

Люди обурені, готові протистояти, у нас є всі юридичні підстави обороняти намет, всі наші силові організації об’єдналися. Власне, ми хочемо діяти в рамках закону. Є розуміння, що Харків не можна розхитувати, бо поки стоїть цей намет, у нас мирний і спокійний Харків. Звісно, нам закидають, що вигляд такий неохайний, але й війна – така не дуже приваблива.

У петиції про знесення намету, яку підписали 5 тисяч осіб, йшлося про його неохайний вигляд. Начебто, це дратує містян. Тож сьогодні вдень волонтери взялися наводити лад. З шатра змивають пил, фарбують бетонні стовпи, якими пізніше огородять  тил намету з боку майдану, планують оновити банери, що вицвіли, та блокпост.

Валентин Бистриченко, волонтер

Щось застаріле, іржаве будемо фарбувати, відновлювати, зробимо красивий музей – нагадування того, про всіх наших павших героїв, щодо тих подій, що відбуваються на фронті – щоби люди знали, що все красиво, що ми все можемо зробити своїми руками.

Ольга Сокольська, харків’янка

Сьогодні миємо наш намет, бо не хочемо, щоб його руйнували, казали, мовляв, брудний – так ми його вимоємо, от і вся справа.

У міськраді тим часом стверджують, що активісти не погоджували встановлення намету. Втім влада готова вислухати пропозиції активістів, але мова йде про перенесення намету в інше місце.

Юрій Сидоренко, директор Департаменту у справах інформації та зв’язків з громадськістю Харківської міськради

9 травня Геннадий Кернес дал пас на поле частини людей, які узурпували право називатися українськими активістами. Він запропонував – давайте ми разом всі визначимо якесь інше місце. Відповіді – «нуль».

Тим часом, в обладміністрації зазначають, що зносити намет законних підстав нема.

Михайло Черняк, заступник голови Харківської облдержадміністрації

Позиція адміністрації така – якщо будуть рухи якісь предприниматися, – лише в рамках чинного законодавства. Сьогодні тут нічого не заважає, є представники поліції, які опікуються безпекою, ми лише за правову державу – чи є підстави для зносу, чи нема. Сьогодні підстав ніяких нема.

Політолог Галина Куц каже –  місто потребує меморіалу пам’яті загиблим харків’янам, і розташований він має бути саме у центрі міста.

Галина Куц, політолог

Ситуація з наметом в Харкові дуже глибока, тому що в часи гібридної війни найефективніша стратегія для агресора – це створювати лінії розколу та хаосу між різними суспільними групами.  Намет уже став історичною цінністю, це фактично музей під відкритим небом, де зібрані різні артефакти з фронту, де плетуть маскувальні сітки для фронту, це місце, де приїжджі до поранених в госпіталі можуть туди зайти. Якби у Харкові було створено меморіальне місце в самому центрі, де були би увіковічнені загиблі у цій війні, то не було би зараз проблеми.

Політолог підкреслює, намет – це пам’ять про війну та полеглих, а також точка для координації дій волонтерів, що збирають допомогу для шпиталю та бійців на Сході.

Галина Куц, політолог

Якщо це прибрати – не треба переводити місто в режим конфлікту, Харків завжди був мультикультурним містом,    тут живе дуже багато різних спільнот, кожна з яких зробила свій внесок в історію Харкова, і треба шукати стратегію об’єднання а не роз’єднання.

Наразі намет продовжують охороняти поліцейські, також ведеться стеження з відеокамер.

Оксана Кириченко, Макс Артамонов, Євген Сєріков.