У Жихорі місцеві жителі  протестували проти можливого видобутку газу на території селища

29 Жовтня 2020

На Харківщині люди вийшли на акцію протесту. Два тижні тому жителі Жихора звернули увагу на вибухи на території лісництва. Згодом з’ясувалось, що у лісі проводять георозвідку для того, щоб зрозуміти, чи є газ і нафта в районі. Місцевих перспектива можливого видобутку надр безпосередньо біля селища не влаштовує. Про це заявили вийшовши на пікет.  Що було далі знає наша знімальна група.

Світлана, місцева жителька

В лесу поставили датчики, приехали машины. И делают взрывы. Много людей, много датчиков. И каждый день происходят взрывы. И никто ничего не говорит нам. Обратились в лесничество, нам сообщили, что компания просто исследует воду. И о том, что будут делать, нам никто не говорил. Какая-то нефтедобывающая компания проверяет воду, по какому-то запросу не понятному.  У них нет основания, у них нет документов, ничего нет.

Територія державного підприємства «Жовтневе лісове господарство» розпочинається одразу за межами селища. Після того, як місцеві звернулися до представників компанії, що проводять роботи  за поясненнями, їм спочатку повідомили, що перевіряють тільки якість води.

Олександр Соломінюк, представник компанії-підрядника

Для выявления водоносных горизонтов питьевой воды.- С кем согласовано? Согласовано это с заказчиком. Заказчик – “ТОВ НАФТОГАЗ РАЗВЕДКА”, которая получила спецразрешение от государственной компании “ДЕРЖГЕОНАДРА”.

Юрій, місцевий житель

Представитель юридического лица утверждает, что основанием для начала работ является то, что они выиграли тендер, объявленный якобы дочерней структурой «НАФТОГАЗ УКРАИНА». В свою очередь основанием для тендера послужило якобы обращение активистов поселка Жихарь на предмет исследования качества воды.

Однак місцеві запевняють – з селища ніхто не звертався за таким дослідженням. Кажуть, питна вода  в більшості свердловин якісна.

Юрій, місцевий житель

В такой способ проводится георазведка с целью промышленной добычи сланцевого газа. Подразумевает под собой разрыв тектонических пород и закачиванием туда реагента большого количества воды. И несмотря на то, что они рассказывают, что мы там воду. Для того чтобы проверить качество воды, не надо взрывать поверхность земной коры. Достаточно пробурить эту скважину и взять образцы.

На вимогу жителів Жихора показати відповідні документи представник компанії-підрядника надав ксерокопію спецдозвілу, згідно якого і ведеться георозвідка. Датований він серпнем 2015-го року. У документі  вказано, що роботи ведуться з подальшим видобуванням саме нафти та газу. І проводитись вони повинні за межами міста. А Жихор за новим територіальним  розподілом відноситься саме до Харкова.

Рабочие ваши? – Рабочие мои. – Вы понимаете, что проводите работы в городе Харькове, а не в Харьковской области? – Мы в Харьковском районе проводили работы. – Вы понимали, что вы находитесь в городе Харькове. – Нет не понимали. – Мы находились в «Жовтневому лісництві». То есть, вы заблудились в лесу?

Місцеві обурені, їх ніхто не попередив ані про проведення розвідувальних робіт, ані про те, що в майбутньому тут збиралися добувати газ та нафту.

Світлана, місцева жителька

Я против. Они разрушат всю экологию. Убьют воду, убьют лес. У нас будет, как пустыня Сахара.

Ольга, місцева жителька

Не думаю, что будет что-то хорошее после этого всего. Думали ли они про то, что рядом речка, которая впадает в Северский Донец и питает весь город Харьков. Люди, наверное, бессмертные или живут на другой планете.

За інформацією представника Харківської міськради, який також був присутнім на протестній акції, жодних  дозволів на проведення робіт в селищі Жихор не видавалось. Наразі всі роботи  припинені.

Олена Верекомська, Макс Артамонов