У ЄрміловЦентрі відкрився українсько-італійський проект

15 Травня 2019

У Харкові у центрі сучасного мистецтва ЄрміловЦентр відкрився українсько-італійський виставковий проект «Шлях Енея. Художники сьогодення сам-на-сам із минулим». Виставка є частиною соціокультурного фестивалю «Дантefest».

Тринадцять художників з Італії, НІмеччини, Албанії і України взяли участь у кураторському проекті «Шлях Енея. Художники сьогодення сам-на-сам із минулим». Виставка є продовженням однойменного проекту, що проходив в італійському містечку РІміні у 2017 році. У Харкові представлені 5 митців з першої експозиції, але тільки 2 надали ті самі твори. Куратори відібрали роботи європейських авторів, важливі саме для українського контексту, і запросили українських художників до діалогу. У результаті виникла мистецька розмова про стосунки митця з його приватним та колективним минулим.

У ЄрміловЦентрі виставка була створена за ініціативи Центру європейської культури “Dante” та  громадської організації “Еммаус”.

Ірина Сальник, координаторка “ДантеFest”

Виставка була відповіддю на нашу потребу говорити через культуру про такі важливі теми, як відповідальність, про історію.

Кураторами проекту в Харкові є італієць Лука Фйоре та українець Борис Філоненко.

За античною легендою, Еней, полишаючи палаючу Трою, взяв на спину свого батька й вирушив з ним у незвідане. Саме через цей образ куратори дивляться на сучасне мистецтво. Спільною для обох проектів залишилася лише фоторобота Юлії Кран, в якій вона, алюзією на міф про Енея, тримає на спині свою оголену матір.

Борис Філоненко, співкуратор проекту 

Сучасний художник – це людина, яка намагається встигнути за своїм часом, яка показує те, що відбувається сьогодні і дуже рідко озирається назад. Так можно сказати загально, але коли ми починаємо розглядати конкретні приклади, дивитись на художні практики в Європі, ми бачимо, що доволі давно ця ситуація істотно змінилася, художнику важливо зрозуміти, хто він, порівняно із тією традицією, у якій він сформувався.

Куратори ж  намагаються дослідити, як митці опиняються сам-на-сам із минулим і що воно для них означає. Самі художники, як власне і всі люди, ставляться до минулого зовсім по різному: виходячи із власного контексту та контексту країни, у якій вони зростали. Приміром, в експозиції взяли участь автори Відкритої групи – художники, які у цьому році представляють український національний павільон на Венеціанській бієнале. У ЄрміловЦентрі вони експонують роботу під назвою «Ті самі місця», де досліджують минуле закарпатських художників та своє особисте ставлення до нього.

Наталія Іванова, директор ЄрміловЦентру

Дискусії навколо нашого минулого і як його сприймати, і що брати з цього минулого у сучасну історію, в новітню історію України, а що відмітати, а що взагалі зафарбовувати, це взагалі політичне питання і питання історичних сенсів, і я думаю, що це досить важлива виставка. Але мені, звичайно, як директору арт-інституції, дуже цікаво, що це сприяє культурному діалогу двох країн.

Ще один учасник експозиції, відомий український художник Павло Маков, бачить минуле, як платформу для можливого майбутнього. Його робота відносить нас до подій на сучасному Сході України.  Свої думки про це художник висловив у авторській книзі «ДО ПО». В ЄрміловЦентрі книга представлена у розібраному вигляді.

Павло Маков, художник

«До По» – это «до» и  «после». Эта книга, понимаете, это мои, может быть не очень веселые мысли о том, как бывает, что может быть, ведь во всем этом мы пытаемся отстоять свое право на личную жизнь, несмотря на то, что эта книжка обращена к будущему, эта книжка очень приватная, это книжка одного человека. В этой книге, которая посвящена будущему, безусловно, присутствует прошлое, но как оно присутствует? Выделить его, где там это прошлое. Мы говорили об этой книге с Сергеем Жаданом и он сказал мне: Павлик, эти дома в городе «ДО ПО», они как бы из прошлого, я говорю – «да», но это дома, к которым мы привыкли, в которых мы жили на протяжении очень многих лет.

В ЄрміловЦентрі виставковий проект «Шлях Енея. Художники сьогодення сам-на-сам із минулим» триватиме протягом місяця – з 14 травня по 14 червня. У рамках проекту відбуватимуться кураторські екскурсії, зустрічі із художниками, лекції та дискусійні панелі.

Ольга СІтковська, Макс Артамонов.