У обласному центрі культури і мистецтва – нова виставка

4 Лютого 2019

Споконвічне традиційне народне мистецтво у баченні сучасного митця. У обласному центрі культури і мистецтва запрацювала виставка харківської художниці Олесі Вакуленко. Персональна експозиція представляє творчість молодої художниці у різних видах мистецтва.

Олеся Вакуленко – наймолодший представник відомої мистецької династії.  Не зважаючи на молодий вік, художниця відома  далеко за межами України- її роботи виставлялись у численних персональних і колективних експозиціях не лише в Україні, а й у Франції, Німеччині, Польщі, Словаччині, Казахстані. А колекція суконь художниці з авторським розписом перемогла на міжнародній виставці 2017 року у Казахстані.

Людмила Омельченко, директор Харківського обласного центру культури і мистецтва 

Сьогодні така знаменна подія, я вважаю, для всієї Харківщини, тому що сьогодні в нас відбувається експозиція дуже відомої, знаної художниці Олесі Вакуленко. Це наймолодша майстриня зі славетного роду Самарських-Вакуленків, які традиційно займаються петриківським розписом, але Олеся – наскільки самобутня і багатогранна, що в неї тут кілька технік. Дуже яскрава, творча особистість.

Виставка представляє творчість Олесі Вакуленко у різних видах мистецтва – це і декоративний розпис – у тому числі по тканині, зокрема виставлена авторська колекція суконь, також представлені витинанки, графіка, календарі «Українські зодіаки», розмальований посуд та аксесуари з аматорським розписом.

Батько Олесі говорить – творчі здібності доньки були помітні змалечку. Олександр Вакуленко відмічає – Олесю відрізняє справжня цікавість до традиційної народної творчості:

Олександр Вакуленко, батько Олесі Вакуленко, голова Харківського обласного осередку майстрів народного мистецтва

Ми – прихильники народних традицій у мистецтві і завжди намагались їх розвивать, самі займаємось петриківським розписом, вона теж прибічник тенденцій таких в живописі, в графіці, вона їх дуже гарно розвиває.

Вона більш творча людина, застосовує всі ці народні елементи – народне – і ілюстрації, і сукні, і нтер’єри розписувала – застосувала все це в одязі. Вона дуже глибоко вивчала все це. Неповерхневе ставлення до народного мистецтва її вирізняє.

Як говорить Олеся Вакуленко, – «творчим поштовхом стало її народження» – бо вона з’явилась на світ у сім’ї, де малюють усі. Її батьки – заслужені майстри народної творчості, бабуся – народний художник України.  Головними вчителями художниця вважає своїх батьків.

Олеся Вакуленко, художниця, автор робіт 

Насправді, вони не тільки творити мене навчили, хоча і цьому, звісно. Що всі основи в творчості, в кольорознавстві, в композиції, в усьому-усьому, звісно, що давали вони мені ще з малечку.   Але головне, що вони мене навчили – це  вони навчили мене бути шалено закоханою в українські традиції, в українське власне мистецтво, в українську культуру і це, в принципі, воно проходить такою червоною ниткою в усій моїй творчості, щоб я не робила.

Художниця розповідає – її приваблюють різні напрямки мистецтва, найбільше джерело натхнення – традиційна народна культура. Визначальне у її стилі – авторська інтерпретація українських традицій.  І Олеся Вакуленко не лише втілює у творчості народні традиції, а й замається науковим вивченням цієї теми. Досліджує, зокрема, фольклор, міфологію, вірування, обряди, бо каже – правильно, коли художник, використовуючи якісь символи народного мистецтва, знає, що і для чого він робить.

Олеся Вакуленко, художниця, автор робіт 

Адже насправді, дерево життя, яке проходить крізь усі жанри народного мистецтва – це не просто квіточки, не просто листочки, це свого роду молитва до Бога про квітучість, про розквіт, про процвітання і так далі. І символізує він насправді весь світ, на якому тримається вся світова гармонія.

Тому я намагаюся розбиратися в усьому тому, що малюю. Тому що символи і мотиви народного мистецтва – вони надвзичайно потужні і це такий свого роду, так би мовити, український фен-шуй, тобто навіть незалежно від того,  розуміємо ми його чи ні, воно діє.

Розмірковуючи над тим, що їй найближче, художниця говорить, що в душі вона – графік. Тому її роботи насичені дрібними деталями, зокрема, це відноситсья і до витинанок, представлених на виставці. Їх Олеся порівнює з мереживом, бо – витинанка дуже графічна, може містити безліч різноманітних елементів.

Всього в експозиції – більше 80 робіт художниця. Переглянути виставку можна до 25 лютого в обласному центрі культури і мистецтва.

Ірина Дергоусова, Макс Артамонов.