У муніципальній галереї відкрилася експозиція «МІСТО ХА. Харків авангардний»

У муніципальній галереї відкрилася експозиція «МІСТО ХА. Харків авангардний»
31 Травня 2018

Термін “харківський авангард” давно посів своє місце у термінології кураторів та мистецтвознавців. У Харківській Муніципальній галереї наголошують: традиція авангарду Міста Ха нараховує вже сотню років.

У Харківській муніципальній галереї відкрилася друга частина експозиції «МІСТО ХА. Харків авангардний». Кураторами проекту стали Тетяна Тумасьян та Сергій Братков. Вперше проект був представлений у Національному художньому музеї України в Києві минулої зими і став спільною роботою харківських кураторів та київського музею.

Експозиція викликала великий резонанс серед діячів культури і мистецтв, і по її завершенню у столиці , було вирішено показати виставку у рідному Харкові.

Тетяна Тумасьян, куратор виставки

Вы знаете, проект удался. С точки зрения резонанса он поднял очень большую волну и среди критики и хороших рецензий, иногда даже чересчур хвалебных, в любом случае, он никого не оставил равнодушным, с другой страны – все главные искусствоведы стали в стойку, кто-то давал свои советы, критику, рекомендации.

Повномасштабну версію «Місто ХА» перевезти у Харків і тут розмістити не вдалося через фінансові труднощі та відсутність великих майданчиків, тому проект переформатували і адаптували до місцевих реалій.

По-перше, його розділили на 2 частини. В новій редакції «Місто ХА» проводить паралелі між окремими групами і поколіннями харківських художників.

Перша частина, яку представили у квітні, розповідала про представників харківської школи фотографії та мистецтва ХХI століття.

А друга, і завершуюча частина експозиції наголошує на 100-річній традиції харківського авангарду і зосереджує увагу глядача на його класиках.

Тетяна Тумасьян, куратор виставки

Мы пришли к корням. И показываем то, чем мы гордимся, чем питаемся и на что равняемся. Начиная от реальных классиков – Ермилов, Косарев, Мария Синявская, Цапко, и получается, что у нас тут и классики собраны, которые являются памятниками и себе, и своему искусству, и современники, которые хоть и начинали в 80-х, такие, как Борисов, Пичахчи из «Литеры А», продалжают, дай Бог им здоровья, еще рабо тать.

Важливо сказати, що у Муніципальній галереї представлені роботи з 4 приватних колекцій. Деякі з екземплярів глядач побачить вперше, адже до того вони ніде не експонувалися. Для колекціонерів, кажуть у галереї , це гарна можливість показати публіці свої артефакти, для публіки – можливість побачити ексклюзив. Тож такий напрямок співпраці планують розвивати і надалі.

Експозиція має 2 ключові фігури – перша – це видатний художник слова Вагрич Бахчанян, чий 80-й день народження нещодавно відзначили шанувальники його мистецтва, друзі та родичі. Відвідувачі галереї можуть почути унікальні аудіоп’єси у виконанні автора. Їх надала вдова митця Ірина Бахчанян з власного архіву. Також цікаво почитати тексти художника про місто ХА.

Інша ключова фігура – це символ епохи конструктивізму, будівля Держпрому. На виставці можна побачити унікальне архівне відео хронік його зведення.

У Харківській муніципальній галереї проект «Місто Ха» триватиме майже місяць і включатиме в себе різні культурологічні події: покази фільмів про класиків харківського авангарду, зустрічі з кураторами та мистецтвознавцями і круглий стіл.

Ольга Сітковська, Віктор Сєріков