У художньому музеї відкрилась виставка ліногравюри

30 Січня 2019

Ліногравюра як можливість втілення різноманітних творчих ідей. У художньому музеї відсьогодні нова експозиція. Вона знайомить усіх небайдужих до мистецтва з творчістю відомого українського графіка Олексія Фіщенка. Це перша велика персональна виставка творів художника у Харкові.

Виставка – продовження проекту співробітництва Харківського художнього музею з різними культурними інституціями. Ця експозиція організована спільно з Музеєм українського живопису з міста Дніпра, де перед цим виставлялась. Експозицію доповнили художні твори майстра з колекції Харківського художнього музею.  Це перша персональна виставка у Харкові художніх творів відомого українського митця Олексія Фіщенка,  який пішов з життя 2010-го.

Валентина Мизгіна, директор Харківського художнього музею

Алексей Фищенко – это один из очень ярких представителей графичекой украинской школы, и прежде всего, его взлеты самые главные произошли в конце 60-х -70-е годы.   Он занимался в основном линогравюрой. Нужно сказать, что в те годы, линогравюра, действительно, была царицей графики.

Виставка знайомить з близько півсотнею робіт художника, зроблених у техніці ліногравюри. Це вид графіки, що передбачає друк зображення з лінолеуму. У другій половині минулого століття це була дуже популярна техніка, оскільки  багато людей хотіли прикрасити своє житло естампом.

Валентина Мизгіна, директор Харківського художнього музею

Я бы его назвала колористом, очень талантливым колористом, хотя обычно мы говорим – колорист – это живописец, но в данном случае мы можем говорить о художнике-графике, который был прекрасным мастером колорита. Он виртуозно владел оттенками цвета, виртуозно работал на сопоставлении и сочетании больших, довольно крупных-таки цветовых пятен.

Серед улюблених тем майстра – міський пейзаж, зокрема, виставка представляє серію робіт, присвячених Києву. Наступна серія – краєвиди природи. Чимало ліногравюр оспівують красу природи Карпатських гір. Ці роботи вирізняються життєрадісною палітрою кольорів. Ще одна серія графічних робіт – у жанрі натюрморту. Їх вирізняє оригінальність вибору об’єктів зображення – це, зокрема, звичайний радіоприймач, настільна лампа, акваріум.

Ганна Задорожна, ст. науковий співробітник Харківського художнього музею, куратор експозиції

Важливо, що це особливий вид ліногравюри, це кольорова ліногравюра, ви побачите,  що твори, вони дуже такі яскраві, і для друку кожного кольору потрібно спеціальним чином вирізати окремо, на кожен колір, ось цей лінолеум, з якого потім буде здійснюватись друк.

Саме надання переваги кольоровій ліногравюрі є особливістю творчої манери Олексія Фіщенка. І це при тому, що у ті часи більшість українських графіків, які працювали у цій же техніці,  надавали перевагу монохромній кольоровій гамі.

Ганна Задорожна, старший науковий співробітник Харківського художнього музею, куратор експозиції

Ця техніка дає багато можливостей для експерименту – можна експериментувати з кольором, це велика робота – не лише зробити ескіз, задумати якусь композицію. Велика робота – підбір кольорів, як вони поєднуються, як будуть виглядати, коли один колір накладається на інший, тобто це така колосальна творча робота.

Завдяки прийому кольорової ліногравюри, Олексій Фіщенко спонукав глядача більше вдивлятися у роботи і розмірковувати про красу оточуючого світу – його природи та міських пейзажів. Побачити виставку ліногравюр майстра, роботи якого зберігаються у численних приватних і музейних зібраннях в Україні та за кордоном, можна до кінця березня у художньому музеї.

Ірина Дергоусова, Євген Сєріков.