У Харкові залишається невизначеною ситуація із будівництвом нового онкоцентру

18 Грудня 2020

20 мільйонів гривень витратили цього року на будівництво нового онкоцентру. Це лише одна сота від  суми, яка має піти на зведення надсучасного комплексу. Ініціювала будівництво ще два роки тому Юлія Світлична, яка в той час керувала областю. Але обласна влада змінилася – роботи майже на рік зупинили. Що ж сьогодні відбувається в Помєрках – дізнавались наші кореспонденти.

У Харківській області на сьогодні – катастрофічна ситуація з онкозахворюваністю. За даними директора онкоцентру Дениса Скорого, на рік в регіоні реєструють понад 10 тисяч нових випадків хвороби. Понад 80 тисяч пацієнтів проходять різні етапи лікування та вимагають спостереження медиків.  Наталія – одна з тих, хто на собі відчула, наскільки потрібен сучасний онкоцентр.

Наталія Яковлева, співзасновниця БФ «Харків з тобою»

Когда современные технологии, врачи, когда веришь врачам, твое выздоровление идет намного лучше, намного быстрее. Здесь уникальные врачи, они делают уникальные операции , в другом месте я бы показала, как они меня сшили – я буду очень уговаривать всех – делайте, стройте, нам нужен новый онкоцентр.

Тисячі сімей звертаються до депутатів різного рівня по матеріальну допомогу на лікування онкології.

Олексій Литвинов, депутат Харківської обласної ради (Блок Світличної «Разом!») 

І таких людей – стосується кожної четвертої української сім’ї. І на сьогоднішній день, дійсно, потрібне це будівництво, велике будівництво не під особистим контролем тільки харківської громади,  а й особисто Президента, і Міністра охорони здоров’я – українську націю треба спасати.

Ще два роки тому на той час очільниця області Юлія Світлична ініціювала зведення нового сучасного онкоцентру, що мав відповідати вимогам не тільки пацієнтів з Харківської області, а й з інших областей України. Втім, після призначення на посаду губернатора Олексія Кучера роботи на будівництві практично не велись.  Незважаючи на сумну статистику із захворюваності на онкологію, про появу нового профільного медзакладу не опікувалися не тільки в регіоні, а й на вищому державному рівні. Так, влітку перебуваючи на Харківщині, Президент Зеленський навіть не знав про те, що в області має  будуватися такий об’єкт.

Тобто, Президент попросив розповісти про будівництво надважливого соціального об’єкту тодішнього губернатора Кучера. Виходить, що він не доповідав, що будівництво онкоцентру майже зупинено.  Тоді бити на сполох почали лікарі та Юлія Світлична, яка вже в якості народної депутатки ініціювала виділення коштів на подальше будівництво проекту.  Наприкінці цього  року, на будівництво онкоцентру виділили 100 мільйонів гривень. Тож, наразі заливають бетоном плиту другої черги, хоча за планами вже мали звести корпус першої черги будівництва, – каже керівник онкоцентру.

Денис Скорий, генеральний директор Харківського обласного центру онкології

Весь этот проект был начат Юлией Александровной Светличной, и вообще ситуация переломная в онкологии произошла только, с моей точки зрения, благодаря этому человеку. Сейчас это уже находится в стадии, когда вернуть назад не получится. Огромное количество людей, которые не то, чтобы возмущены, они нуждаются в этом.

Сьогодні на об’єкті побував Міністр розвитку громад та територій. Втім, навіть під час його візиту неозброєним оком було видно, роботи тут проводяться дуже повільно. Навіть, незважаючи на 100 мільйонів гривень, що направлені на будівництво онкоцентру.

Андрій Кудряшов, т.в.о. директора Департаменту капітального будівництва ХОДА

Деньги приняли – обладминистрация – и в следующем году будем строить объект ускоренными темпами.

Олексій Чернишов, міністр розвитку громад та територій

 Чому в наступному році – ще два тижні цього року – ви отримали ще в листопаді 100 мільойнів – досить суттєво, щоби динамічно прискорити будівництво

Андрій Кудряшов, т.в.о. директора Департаменту капітального будівництва ХОДА

Ми динамічно прискорили – в этом году будет завершен полностью фундамент всего комплекса, и в начале следующего года будут возводиться железобетонные конструкции.

Олексій Чернишов, Міністр розвитку громад та територій

Ви знаєте, я багато подорожую Україною, і знаю, як робляться перед візитом проблемні речі – як нагоняють техніку, робочих та інших. Я сподіваюсь, що тут такого немає, але коли бачу, що лежить сніг, навіть на фундаменті, це означає, що тільки сьогодні почали ковирятися.

Керівник онкоцентру розповідає про важливість об’єкту не лише для області, а й всієї України. Новий комплекс спроектований за світовими нормами, дозволить лікувати пацієнтів за міжнародними стандартами на найвищому рівні з різних регіонів України.

Денис Скорий, генеральний директор Харківського обласного центру онкології

Все, что сейчас происходит, оттягивание строительства, недофинансирование выражается в человеческих жизнях. Мы имеем колоссальную команду врачей, которые являются топовыми специалистами в своем деле, которых собирали по крупицам, который живет вот этой перспективой, если ее не будет, люди разбегутся, мы в нечеловеческих условиях делаем нереальные вещи для этого онкоцентра.

Валерій Пітько, депутат Харківської обласної ради (Блок Світличної «Разом!»)

У нас пройшов 2020 рік, практично наш онкоцентр, в який багато років йдуть пацієнти, він не будується. Скільки життів ми втратили за цей рік. Я хотів би, щоби ви донесли Президенту, щоби прискорювали цей процес, щоби були не тільки обіцянки, а й дії.

Без допомоги держави цей комплекс вартістю 2,2 мільярди гривень не буде побудований. Тож, народна депутатка Юлія Світлична ініціювала внесення у державний бюджет на 2021 рік 500 мільйонів гривень на будівництво онкоцентру.

Юлія Світлична, народна депутатка України

У проекті державного бюджету на 2021 рік фінансування будівництва онкологічного центру в Харкові також відсутня! У зв’язку з цим подаю в Бюджетний комітет ВР наполегливу пропозицію про виконання владою своїх обіцянок перед харків’янами і виділення фінансування для будівництва клініки на 2021 рік у обсязі 500 млн грн. Ця сума дозволить повноцінно відновити будівництво онкологічного центру і скоротити відставання від графіка. Цю клініку дуже чекають люди! Щорічно близько 100 тисяч пацієнтів з непростим діагнозом зможуть отримувати якісну медичну допомогу в сучасних умовах.

Втім, скільки грошей буде надано на зведення лікарні наступного року і чи увійде воно до переліку об’єктів програми «Велике будівництво» Міністр так і не відповів.

Олексій Чернишов, Міністр розвитку громад та територій

Не проблема в коштах, проблема в будівництві, проектуванні, розробці ПКД. Давайте держава буде вирішувати це питання – як фінансувати, а область будувати тими темпами, якомога швидше.

Денис Скорий поки що не втрачає надію, що лікарі та пацієнти все ж таки побачать омріяний медкомплекс.

Денис Скорий, генеральний директор Харківського обласного центру онкології

Мне кажется, что Юлия Александровна довела это все до точки невозврата, и сейчас откатиться назад просто не получится, поэтому я верю. Мы пытаемся что-то делать, мы что-то сделали, но мы не вечные, и силы, терпения и возможности у врачей тоже заканчиваются, и если это перспективы не будет, то не будет и команды. И дальнейшего развития.

Крім державного бюджету, до зведення комплексу мають долучитися кошти і місцевих громад. Будівництво буде контролюватися державою і обласною адміністрацією – заявив Міністр. Втім, чи буде на продовження робіт політична воля, поки невідомо.

Оксана Кириченко, Дмитро Шаталов