У Харкові з концертом у рамках світового турне ансамбль української пісні і танцю «Верховина» з Канади

20 Серпня 2019

Українське мистецтво – з-за океану. У Харкові у рамках світового турне, присвяченого Дню Незалежності України та 60-ти річчю колективу, ансамбль української пісні і танцю «Верховина» з Канади.  Наша знімальна група побувала на репетиції та поспілкувалась з учасниками колективу.

Ансамбль української пісні і танцю “Верховина” — культурний відділ Едмонтонського осередку Спілки Української Молоді Канади. Він був заснований ще  1949 року.  У складі колективу хор «Верховина» і танцювальний колектив «Дунай». До Харкова у рамках турне приїхало 25 хористів і 35 танцюристів.

Оксана Стебельська, заслужена артистка України, голова правління Всеукраїнської г/о «Мистецькі ініціативи», організатор концерту

Це є дуже гарною такою комунікацією і прикладом того, що нас, українців, дуже багато по всьому світі і всі ми дуже активні і всі ми щодня пропагуємо українську культуру і мистецтво, і чим би вони не займалися, бо вони –аматори. Але всі вони з самого малечку і співають, і танцюють, і вивчають, і пропагують український спів і хорове мистецтво.

Концерт у Харкові – вже третій у рамках українського туру – частини світового. Ансамбль вже встиг виступити у Грузії. До Харкова також були концерти в Одесі, Запоріжжі. Попереду – Полтава та виступ на День Незалежності в Києві. У програмі виступу хору – українські народні пісні в інтерпретаціях ансамблю та класичні твори, зокрема, Лисенка, Леонтовича.  Керівник хору Орест Солтикевич народився в Канаді, його батько – з Лемківщини, це колишня територія України, а зараз – переважно Польщі:

Орест Солтикевич, керівник хору «Верховина» 

Це перший раз в Харкові, мені дуже приємно бути тут. Часто ми вчили в українській школі, рідній школі. Часто дивилися на карту України. Але тепер як я тут є, я бачу своїми очима  – тут є місто Харків, тут є Хортиця, то хор «Дніпро» і все, що я вчився і читав, і слухав тепер це для мене є живим. Помимо того, але я дуже щасливий,  що міг дочекатися, що бачу ці місця.

Орест ділиться – він у захваті від філармонії.

Орест Солтикевич, керівник хору «Верховина» 

Якби ми мали такі зали в Канаді, ми не… Я тут дивлюся на дату – 1858 – там написано. Наша Канада тільки була створена 4 провінціями 1867 року, то ми тільки 130 років існуємо, то цей зал старший, ніж наша країна, і дивлюся на цю красу, як гарно вона побудована, як люди дбали про архітектуру, про чудо. Як красиво зробили зал.

Родина Володимира Бойчука, який народився в Україні, але вже тридцять років живе у Канаді, майже повністю приїхала на гастролі – син, як і він раніше, танцює у колективі, а він з дружиною – співають у хорі. Каже – спеціально для поїздки робив відео про українців в Канаді, щоб показати під час турне містами України.

Володимр Бойчук, учасник хору “Верховина”

Що ми відчуваємо – це дуже такі  відчуття переповнені в  такому плані, що ми були в Одесі, Запоріжжі, Харкові. Для нас це є, як побачити тут українське життя, також показати, яке українське життя, яке ми привозимо, щоб публіка могла це побачити. Я думаю, що це свого роду місія і в Одесі, і в Запоріжжі. Я народився в Україні, але Орест і інші, побачите, вони вживають українську мову, і між собою, іноді – діти. І деякі кажуть, що ви приїхали з Канади і робите нас кращими українцями і це для нас кращий комплімент.

Деякі з танцюристів не розмовляють українською, але мають українське походження, і такі виступи для них шанс – проявити свою ідентичність – говорять учасники ансамблю. Наталія Івашко народилася в Канаді, її дідусь був з Тернополя. Дівчина 27 років танцювала у колективі, тепер – помічник керівника. У програмі виступу колективу – традиційні народні танці в інтерпретації колективу:

Наталія Івашко, помічниця керівника ансамблю української пісні і танцю «Верховина»

Коли я була  мала, мої батьки вислали мене на танці, і мені дуже подобалося, і коли ти виростаєш, можна піти на гастролі, подивитися на світ, це дуже цікаво і також традиційно, то моя душа відчуває гордість за Україну.

Учасники колективу хочуть обов’язково приїхати до України ще раз. Наступного разу – за 5 років – на черговий ювілей колективу.

Ірина Дергоусова, Євген Сєріков.