У Харкові вшанували пам’ять жертв тоталітарного режиму

13 Травня 2019

У Харкові вшанували пам’ять жертв тоталітарного режиму. Пам’ятний захід, присвячений 79-й річниці Катинської трагедії, відбувся на Українсько-польському меморіалі жертвам тоталітаризму в Лісопарку.

Катинська трагедія – масові вбивства польських громадян та полонених офіцерів польської армії, здійснені навесні 1940 року. За даними архівних документів, за наказом НКВС були  розстріляні майже 22 тисячі людей. Ховали страчених у братерських могилах. Одна з таких знаходиться у Харкові, в Лісопарку. Тут поховано майже 4 тисячі польських офіцерів та півтисячі мирних польських громадян. До 79-ї річниці з дня трагедії пам’ять загиблих вшанували на Українсько-польському меморіалі жертв тоталітаризму.

За загиблими провели панахиду священики Православної церкви України та молебень – священики Римо-католицької церкви.

На сьогодні місце поховання ще 4-х тисяч вбитих поляків так і залишається невідомим, говорить Генеральний консул Республіки Польща Януш Яблонський. Поки встановити його не вдається, тому що російські архіви для Польші закриті. На переконання консула, такий страшний злочин був скоєний, аби позбавити польський народ інтелектуального цвіту, щоб польська держава не могла відродитися.

Януш Яблонський, Генеральний консул Республіки Польща в Харкові

Дуже багато людей приїжджають з Польші, навідують могили. Це дуже важливо, це треба пам’ятати, передавати наступним поколінням, щоб більше люди іншим людям не зробили такого.

Так званий 6-й квартал Лісопарку став місцем спочинку і тисяч репресованих і розстріляних перед війною українських громадян.

Михайло Черняк, заступник голови Харківської облдержадміністрації

Безумно, важливо, що сюди приходять люди, що вони пам’ятають свою історію, історію своєї нації, своєї держави. Приємно бачити, що приходять нові покоління, які вчаться на цих прикладах. Тим більше, це важливо, тому що сьогодні ми переживаємо складні часи і у нас продовжується випробування війною. Тому це, дійсно, дуже важливо, це необхідно сьогодні для людей, щоб ми пам’ятали, вчилися і враховували ці помилки в майбутньому.

Всіх тих, хто був вбитий злочинним режимом, вшанували хвилиною мовчання.

Юлія Котелевська, Євген Сєріков.