У Харкові відзначили День патріота

25 Лютого 2020

22 лютого відзначають День патріота. Пам’ять загиблих Героїв України вшанували у Харкові цими вихідними. Наприкінці лютого п’ять років тому під час мирної ходи стався теракт, у якому загинули четверо людей. Минулої суботи біля Палацу спорту харків’яни зібрались, аби вшанувати пам’ять загиблих, а вже ввечері на майдані Свободи пригадували вбитих Героїв України відомі музиканти.

У лютому 2014 року учасники харківського Євромайдану вийшли на протест проти з’їзду Партії регіонів, що проходив  у Палаці Спорту. Рік потому, після перемоги Революції Гідності, пройшла мирна хода активістів. Під час неї терористи заклали протипіхотну міну та привели її в дію. Через вибух загинули четверо людей: Микола Мельничук, Вадим Рибальченко, Данило Дідик та Ігор Толмачов.

Леонід Онищенко, фізик, побратим Ігоря Толмачова

Ми розгорнули 50-метровий прапор, на чолі цього прапора йшли, Ігор зробив кілька кроків вперед, пролунали вибухи, одна з картеч йому в серце влучила. Він помер у мене на руках, я йому очі затуляв. Щоб ви розуміли, ми 15 років в гори ходили разом, він страхував мене, я його, він – мій побратим.

Валерій Солдатенко, учасник акції

На місці хлопців міг бути любий. Жінки, діти. Це просто по-звірячому. Це нелюди зробили це діло.

Віктор Трубчанов, член координаційної ради Євромайдану

Перше – це, звичайно, був шок, а друге – влада не змогла забезпечити якусь безпеку. Люди – я маю на увазі міліція – були з іншого міста, вони не знали ні відходи, ні підходи, не було швидких допомог. Перша приїхала через 6 хвилин. Тобто люди лежали, витікали кров’ю. Непокаране зло повертається удвічі, тричі,  вчетверо. Воно повернеться, це погано.

Наймолодшому загиблому – Данилові Дідику було 15 років.

отець Віктор Маринчак

Ні в якому разу не можна вважати, що це даремно, це жертва не худоби, це людське безцінне життя, принесене не випадково, тому що людина мала свою громадянську позицію,  вона була тут, щоби стверджувати, захищати собою, своєю волею, навіть своїм тілом, інших людей, навіть свою Україну.

Андрій Дідик, батько загиблого Даниїла

Кожна людина відповідає перед Богом, перед усіма за свої вчинки. Він зробив те, що вважав за потрібне. Він любив цю країну і робив все, щоб Україна була Україною, і Харків був Україною. І я знаю, що мені ніколи не буде соромно за свого сина.

Ім’ям хлопчика хотіли назвати школу, де він навчався, але цього поки що не сталося. Задля вшанування пам’яті вбитих активісти започаткували 22 лютого День патріота, а митці присвятили концерт.

Максим Трубніков, гурт «Друже музико»

Ми тут тому, що класна ідея – влаштувати День патріота, на жаль, з негативу – тому що свого часу у Харкові загинули люди. Дуже хочемо, щоби харківська школа отримала ім’я людини, яка загинула.

Сергій Жадан, лідер гурту «Жадан і собаки» 

Для мене 22 лютого – особливий день, коли ми мі від Палацу Спорту пройшли, в нас був великий мітинг, була велика бійка, для мене це – частина історії, частина історії нашого міста, і тоді Харків зробив дуже важливий вибір на користь української незалежності і свободи. У Харкова – українське майбутнє, ніяк не інакше.

Мі  ніколи не виростим, не будемо дорослими, ми залишимося людями.

Обвинувачених у справі про теракт судили протягом п’яти років,  визнали винними, дали довічне ув’язнення та наприкінці грудня 2019 року обміняли на українських полонених, у рамках формату «всіх на всіх», що був погоджений на найвищому державному рівні під час зустрічі у Франції в норманському форматі.

Оксана Кириченко, Євген Сєріков.