У Харкові відкрилась виставка скульптури

19 Лютого 2019

Філософські роздуми – у скульптурі. У галереї імені Семирадського нова експозиція – «Ессе Хомо», що в перекладі звучить, як «це людина». Харківські скульптори, представивши свої роботи, запрошують глядачів поміркувати над вічними темами.

Простір галереї заповнений десятками скульптур та об’єктів.  Це роботи  харківських скульпторів Анни Іванової і Олександра Рідного.  Автор ідеї проекту Анна Іванова говорить – кілька років тому і не замислювалась над тим, що це виллється у великий проект. Як зазвичай це буває, все почалось з однієї роботи, потім, каже мисткиня, до проекту підключився Олександр Рідний.

Анна Іванова, скульптор, автор робіт

Начали работать над проектом, наверное, три года назад и даже не предполагали, что он будет настолько актуальный в связи с последними событиями. Тема религиозная, она для многих кажется несколько старомодной, может быть, для бабушек, но наша ситуация современная показывает, что она очень актуальна для всех – для политиков и для простых людей.

«Богоматір», «Святий Христофор», «Як Бог створив землю», «Притча про сіяча», «Добрий пастир» – назви робіт говорять самі за себе. Торкаючись вічних тем – добра і зла, пошуку себе, щоденного вибору автори робіт немовби закликають людей зупинитись та замислитись. Одна з робіт, виконана з дерева, говорить Анна Іванова, присвячена історії, пов’язаній з святим Герасимом Йорданським:

Анна Іванова, скульптор, автор робіт

История такая, что к Святому Герасиму пришел лев и у него была поранена лапка, и была заноза и он к нему протянул эту лапку и Святой Герасим его там перебинтовал, как-то вылечил и он остался у него в монастыре и везде ходил за ним.

Своїми роботами автори запрошують подивитись на постать людини взагалі. При цьому поміркувати над тим, що у ній є гарного, що поганого. Поставити питання – як людина ідентифікує себе у цьому світі. Адже людям, кажуть автори виставки, досить часто доводиться робити цей вибір.

У основі серії робіт – розповідає скульптор Олександр Рідний – «Книга усіх святих». У ней кожен день пов’язаний з історією життя святого чи мученика. Тож, деякі роботи, ділиться автор, так і названі – «Варфоломій», «Христофор».

Олександр Рідний, скульптор, автор робіт

Здесь много работ, не скажешь, что они как скульптура, они как объекты. Это все речь о героях, о мучениках, которые ради какой-то идеи готовы были на все. И чтобы усилить как-то впечатление, возникали какие-то острые грубые ржавые штуки, ассоциативно оно работает.

Виставка виходить за рамки звичайної експозиції – говорить директор ЄрміловЦентру Наталія Іванова. Це діалог, у який скульптори завдяки своїм роботам вступають із глядачем:

Наталія Іванова, директор ЄрміловЦентру

І оця тема, нібито тема добра і зла, вона така, нібито вже все про неї сказано. Але все одно це не так, тому що на цю тему взагалі можна сказати ще багато чого.   І це певний заклик від авторів, це певний заклик до глядача – давайте ще повернемось до цієї теми. Давайте повернемось до теми людини, як вона себе бачить і як інші бачать її. І як ми будуємо своє суспільство і відносини між людьми. І ще раз подивимось на те, що всі ми – люди.  І це такий узагальнений такий меседж цієї виставки.

Отже, ця  виставка – і питання, і відповідь водночас. Когось вона спонукає до роздумів, комусь допоможе знайти відповіді на питання, що турбують.  Переглянути експозицію та поміркувати над філософськими темами у просторі галереї імени Семирадського автори експозиції запрошують до 7 березня.

Ірина Дергоусова, Макс Артамонов.