У Харкові відбувся україно-австрійський симпозіум музейної архітектури

15 Травня 2019

У Харкові пройшов україно-австрійський симпозіум музейної архітектури. Подія відбулася в межах року культури Австрія-Україна. У Харківській Школі Архітектури зібралися разом архітектори, галеристи, представники музейної сфери.

Час вимагає змін і це стосується музеїв, зокрема, – звичних нам інституцій зберігання та дослідження здобутків минулого. Відомо, що на цьогорічній конференції Міжнародної ради музеїв, що відбудеться восени в Кіото, постане питання нової ролі музею. На честь цього, музейна рада запровадила тему міжнародної  Ночі музеїв 2019 “Музеї як культурні хаби. Майбутнє традицій”. До такої глобальної дискусії приєднався і Харків.

Олег Дроздов, архітектор, співорганізатор події

Музеи становятся важной частью публичной инфраструктуры и общество требует новых музеев, которые были бы больше, чем просто экспозиция. Место такое веселое, в которое хочется приходить часто. Вот про это современный музей. Мне кажется, что дамбу традиционных закрытых институций должно прорвать и для этого уже появились новые менеджеры в разных культурных институциях страны, мне кажется, у музейного строительства большое будущее.

Задача україно-автрійського симпозіуму музейної архітектури – обговорити з відвідувачами, музейною спільнотою та архітекторами нову роль музеїв у суспільстві і зміну їх традиційної комунікації з відвідувачами, а отже – й форми. Ідея музею не як сховища, а як хабу потребує осмислення – говорять організатори. Відповідно, змінюється й архітектура музею. Вона завжди потребуватиме хороших фондосховищ, адже музей – це місце довічного зберігання, але зараз увага зусереджується на комунікації між відвідувачами й експонатами. Важливим є й створення комфортних умов для музейних працівників.Гості з Австрії, представники архітектурних бюро, які брали участь у будівництві і реконструкції різних музеїв світу, поділилися своїм досвідом та розповіли про цікаві рішення музейних просторів. Архітектор Жиль Клоос розповів, зокрема, про реконструкцію Римського музею й частини Технічного музею у Відні.

Жиль Клоос, архітектор

Музеї не мають бути лише для якоїсь однієї групи людей. Зазвичай музей має вхідну групу, пункт продажу квитків, експозицію та сувенірний магазин і все. А було б добре, якби там був ще і публічний простір. Так, музеї мають бути публічними, осередками не тільки для інтелектуальної еліти, а й для усіх.

Гарним прикладом нової концепції музею у Харкові є проект реконструкції й добудови Літературного музею, розроблений Олегом Дроздовим. Для Літмузею  зробили проект, який дасть можливість і для постійних, і для тимчасових кураторських експозицій, в ньому будуть міське кафе і відкрита вулична бібліотека.

Тетяна Пилипчук, заступниця директорки з розвитку Харківського літературного музею

Чим ще цей проект є цінний проект для нас – по суті, це ініціатива знизу. Ми не чекали, коли хтось прийде до нас та напроектує. Ми самі собі сформували це завдання, ми самі собі уявили цей музей майбутнього, прекрасний музей, той музей, який потрібен, нам здається сьогодні у Харкові. Ми вже відповіли собі на питання, багато музеів відповіли собі на це питання, як ми хочемо комунікувати із відвідувачем, які форми комунікації ми готові пропонувати, тепер постало питання формування певних завдань для архітекторів для того, щоб відвідувачам було комфортно, вільно, знайомо перебувати в українських музеях.

Крім того, у симпозіумі взяли участь представники Національного музею України та Музею Революції Гідності.Тепер на Харків чекає наступна культурна подія – міжнародна Ніч музеїв, що цього року відбудеться 18 травня.

Ольга Сітковська, Макс Артамонов.