У Харкові відбулось засідання регіональної ради з реалізації пілотного проекту «Створення системи надання послуг раннього втручання»

21 Серпня 2019

У Харкові відбулося засідання регіональної консультативної ради з реалізації в Харківської області у 2018-2020 роках пілотного проекту «Створення системи надання послуг раннього втручання».

Харківщина – одна з чотирьох областей України, що ввійшли до пілотного проекту Twinning, який реалізується в Україні за підтримки Міністерства соціальної політики з травня 2017 року. Роком пізніше за розпорядженням голови Харківської облдержадміністрації Юлії Світличної була створена регіональна консультативна рада з реалізації пілотного проекту системи надання послуг раннього втручання  Основною метою є реалізація у Харківській області в 2018-2020 роках проекту, що покликаний забезпечити розвиток дитини, зберегти її здоров’я та життя.

Михайло Черняк заступник голови Харківської облдержадміністрації

Раннє втручання – це елемент тієї загальної інклюзивної політики, яку ми останніми роками втілюємо, реалізовуємо і бачимо, як це важливо. Якщо інклюзія була націлена на надання відповідних умов, адаптації соціальної через заклади освіти, то ми говоримо про раннє втручання на стадії від 0 до 3 років дитини і це допомога не лише дитині, що дуже важливо, а родині в цілому, це дає можливість адаптувати родини до тих умов, у яких вони опинилися, дає можливість соціально адаптувати дитину, яка має відповідні потреби, і через наші центри, наших фахівців, ми навчаємо батьків жити у тих реаліях, які в них є.

На Харківщині пілотний проект системи надання послуг раннього втручання функціонує  з 2016 року в трьох районах, а саме – Валківському, Лозівському та Чугуївському. За час роботи в цих районах спеціалісти центрів раннього втручання допомогли більш ніж 3000 маленьким жителям області.

За словами експертів, основною складовою вдалої роботи програми на Харківщині є підтримка батьків, кваліфіковані спеціалісти та підвищена увага до проблеми з боку обласної влади. Під час заходу фахові лікарі разом із представниками влади та батьками напрацювали стандарти роботи проекту.

Ганна Кукуруза, зав. відділення психології розвитку Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України

Коли ми говоримо про послугу раннього втручання, це саме послуга і цю послугу треба розвивати як послугу, бо вона має певні особливості, технологію послуги і це, дійсно, командна робота. Зробити так, щоб досвід, який вже є в області, щоб його можна було розповсюджувати. За даними міжнародної статистики, до 10% дітей цього віку і сімей, вони можуть потребувати цієї послуги, це не означає, що у них великі проблеми із розвитком, ця послуга  спрямована також на групи такого соціального ризику, коли є труднощі у вихованні, наприклад, вихованці дитячих будинків, які народжують і, оскільки в них немає власної сім’ї, є певні труднощі із розвитком дитини, тобто це дуже широкий спектр.

Позитивні результати діяльності проекту раннього втручання вбачають і батьки дітей, які потребують такої допомоги. Розвиток послуги раннього втручання в Харківському регіоні розпочався ще  в 2000 році за ініціативи Благодійного Фонду «Інститут раннього втручання».

Наталія Сергієнко, мати 16-річної Ксенії, яка через родову травму не може розвиватися, як здорова дитина, розповідає, що свого часу батьки  не мали навіть думки, що дівчина може перебувати десь без їхнього  нагляду, проте за допомогою спеціалістів, Ксенії разом із сімєю вдалося досягти гарних результатів

Наталія Сергієнко, представниця Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання»

Я могу вам сказать, что когда Ксении было год, полтора, два, то мысль о том, что мы выйдем из дома и пойдем в садик, а тем более – в школу, какое-то далекое будущее, у меня вообще не возникало, я представляла себе, что  мы будем дома, во дворе, выезжать на дачу и на этом наша жизнь закончится, то после того, как мы походили в центр раннего вмешательства, мы решили отдать Ксению все-таки в садик, садик не специальный, у него есть логопедические группы, но если сравнивать с другими специальными заведениями, то это садик с обычными детьми и тогда у нас случилась эта стихийная инклюзия, было трудно, были трудности и с воспитателями, и с родителями, потому что отсутствие информированности, незнание. Но благодаря опять же стихийности в помощи специалиста раннего вмешательства, эти конфликты нивелировались, и мы продолжили наше нахождение в саду, закончили его, после этого пошли в школу, правда, специальную, сейчас ей 16, перешла в 10-й класс и продолжать будет обучение с сентября.

За словами Наталії, послуга раннього втручання не є альтернативою іншим видам допомоги, проте має бути одним зі шляхів у роботі із проблемою. Вона стверджує, що важливою відмінністю програми є тривалість надання послуги та її регулярність, а крім того, те, що послуга націлена не тільки на саму дитину, але на всю сім’ю.

Експерти кажуть, у Харківській  області вже підготовлені команди раннього втручання на місцевому рівні на території Харкова, Чугуєва, Валок, Лозової,  Мерефи, які за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) проходили відповідну підготовку.

Ольга Сітковська, Євген Сєріков.