У Харкові відбудеться щорічний фестиваль «Вертеп-фест»

14 Січня 2022

Народні традиції – у сучасність. У Харкові 15-16 січня відбудеться щорічний Всеукраїнський фестиваль «Вертеп-фест».  Які особливості цьогорічного фесту – детальніше далі.

У це важко повірити, але коли організовувався перший «Вертеп-фест», були сумніви, чи прийме його Харків – розповідає координаторка заходу Олена Рофе-Бекетова. Зараз же важко уявити місто без вертепних і колядних колективів з різних областей, які виступають у січні на різноманітних локаціях. Фестиваль за ці роки встиг набути популярності та став відомим далеко за межами України. Цьогорічний, вже шостий фест пройде у змішаному форматі – частина заходів відбуватиметься у Харкові, частина – в інтернеті.

Олена Рофе-Бекетова, координаторка Всеукраїнського фестивалю вертепів «Вертеп-фест-2022»

Складається він, звісно, з декількох складових. По-перше, це ті, що стали вже традиційним для нашого фестивалю. Це хода вертепних колективів, вона розпочинається о 12-й на майдані Конституції, ми закликаємо всіх приєднатися, приходити на ходу, і або включитися і встати в ходу, або бути глядачами, бо це все відбувається задля глядачів.

З 12-ї хода вертепних та колядних колективів рушить Сумською до оперного театру. Біля нього о 12.30 відбудеться відкриття фестивалю. О 12.45 всі учасники заходу за традицією заспівають колядку «Нова радість стала». До них доєднаються колективи в більше, ніж 10 містах і селищах України та за кордоном.

Олена Рофе-Бекетова, координаторка Всеукраїнського фестивалю вертепів «Вертеп-фест-2022»

Це колядка, яку буде співати, можемо прямо сказати, вся Україна, українців і це ще одна мить, коли ми можемо відчути нашу єдність і всі ми разом, тому ми запрошуємо приєднатися і до співу в цю мить 15 січня о 12.45.

Після цього на сходах СхідОпера відбудеться святковий концерт. А потім колективи виступатимуть на різних локаціях у всьому місті –  в найбільших торгово-розважальних центрах, в інших людних місцях. Крім того, вертепники і колядники заспівають у в різних установах – відвідають військовий шпиталь, завітають до дитячих будинків. Всі заходи відбуватимуться з дотриманням карантинних обмежень – організатори просять усіх глядачів фесту вдягати маски, а учасникам мати або сертифікат про повну вакцинацію, або негативний ПЛР-тест. Традиційну частину фестивалю доповнить онлайн-частина:

Олена Рофе-Бекетова, координаторка Всеукраїнського фестивалю вертепів «Вертеп-фест-2022»

Ми викладаємо на ютуб-каналі фестивалю відео з колядками, майстрами, розповідями, як святкує кожне місто, що бере участь в фестивалі. Ми пропонуємо надсилати такі відео, а з іншого боку – заходити на ютуб «Вертеп-фест» і дивитися ці відео, це все дуже красиво, яскраво і повчально.

Цьогорічна новація – організатори фесту пропонують студентам і дітям надсилати невеличкі есе з розповідями про родинні традиції святкування Різдва і малюнки на новорічно-різдвяно тематику «Тепло взимку. Все це стане базою для друкування книги про традиції відзначення Різдва у різних частинах України.

Ірина Дергоусова, Дмитро Поздняков