У Харкові стартував PARADE FEST-2021

10 Вересня 2021

У Харкові стартував PARADE FEST-2021. Нинішній фестиваль вже третій. Що саме очікує на харків’ян – про це у наступному сюжеті.

Триденна програма фесту насичена різноманітними подіями. Учасники заходу представляють різні міста України, Польщу, Францію, Німеччину. Тема цьогорічного заходу –  культура переходу – а саме дослідження того, до чого Україна прийшла, як суспільство за роки Незалежності і в якому стані суспільство знаходиться зараз:

Вероніка Склярова, програмна директорка PARADE FEST

Зараз це радше не івент, а платформа. Весь час проводимо якісь ініціативи, проекти освітні та мистецькі, саме PARAD FEST ми вважаємо фестивалем про правильне місто, про право жити в ньому та змінювати його, про інклюзію в широкому розумінні цього слова і про наші взагалі права людини, права громадянина, містянина.

На офіційне відкриття фестивалю завітало чимало людей. Місце – Харківський літературний музей було обрано не випадково:

Лідія Калашнікова, співробітниця Харківського літературного музею

Дуже масштабний захід відбувається сьогодні в літературному музеї, ми дуже раді тому, що він саме тут відбувається, тому що PARADE FEST декларує саме ті цінності, які є і в ДНК літмузею, і саме тому мені здається, що організатори PARADE FESTу вибрали цього року саме майдачник – літературний музей. Ми завжди декларуємо, що літературний музей – це радше територія свободи, ніж щось інше, і в цьому ми дуже спільні між людьми, які організовують ці заходи і, власне, літературний музей.

Один з перших івентів фестивалю – читання п’єси про Катинь польської драматургіні Юлії Халевінської. П’єсу переклали українською мовою. Україну і Польщу пов’язують і трагічні сторінки історії:

Барбара Качмарчик, віце-консул Генерального Консульства Республіки Польща  у Харкові

Тема очень важна не только для нас поляков, но и для Харькова – это Катынь. Почему важно для Харькова, наверное, надо напомнить, что здесь похоронены тысячи польских офицеров, которые находились здесь, в центре Харькова, в здании тогда НКВД, они находились в лагере, в Старобельске. Оттуда были перевезены в Харькове, где уже были брутально убиты, а потом захоронены в Пятихатках, где рядом с поляками лежат жители Харькова разных национальностей, жертвы тоталитарного режима 30 лет. Этой историей Катыни мы объединяем и судьбы поляков, Украины, и именно Харькова, и нам надо об этом говорить, вспоминать.

Також Генеральне консульство Республіки Польща, яке є одним з партнерів фестивалю, представляє у його рамках ще один івент – виставку польського історика архітектури Томаша Шершеня. Програма фестивалю наповнена різноманітними подіями – це, зокрема вистави, перформанси, дискусії, лекції, покази фільмів, презентації проектів. Вхід на більшість заходів PARAD FEST – вільний.

Ірина Дергоусова, Дмитро Поздняков