Сьогодні близько 8-ї ранку на спецлінію 102 надійшло повідомлення про замінування кінотеатру, який розташований у одному з торговельних центрів міста. На місце одразу ж вирушили співробітники слідчо-оперативної групи та вибухотехніки. Фахівці обстежили понад 3 тисячі квадратних метрів приміщень, проте жодних вибухових пристроїв не знайшли.
Серія хибних замінувань у Харкові розпочалась два роки тому. Піком став 2019 рік, псевдомінери повідомляли про вибухівки у різних будівлях міста. Так, у квітні протягом дня вибухівки шукали у 14 об’єктах. Серед яких і Південний вокзал – місце великого скупчення людей.
Просто сказали, что не пускают и все. – Сказали, куда идти? – Да, в конец платформы.
Сказали – не пускают.
Вроде бы заминировано. – Сказали, как обойти? – Конечно, обязательно.
Почему – не сказали. Может, та же история, что вчера была с аеропортом.
Окрім вокзалу, вибухівки шукали на семи заводах, у двох торговельних центрах, трьох школах, а ще – у ресторані. Правоохоронцям довелось евакуювати понад півтори тисячі людей. Вже за місяць вибухівку шукали у радіотехнічному коледжі. Через це з будівлі довелося евакуювати 900 людей. Правоохоронці обстежили понад 7 тисяч квадратних метрів будівлі коледжу та гектар подвір’я. У підсумку вибухівку фахівці не виявили.
Костянтин Стрюк, директор Харківського радіотехнічного коледжу
Десь близько одинадцятої години до нас, на наше подвір’я заїхала машина взривотехніків з повідомленням, шо радіотехнічний коледж був замінований. Ми прийняли заходи згідно евакуації наших студентів та співробітників. Робітники харківського відділу поліції та взривотехніки за допомогою наших співробітників було обстеження будівлі.
«Жертвами» псевдомінерів стали і працівники бізнес-центрів. Їх у Харкові мінували чи не щодня близько 10 разів. Неодноразово вибухівку шукали і у судах. Так, восени минулого року невідомий телефоном проінформував поліцію про замінування трьох судів. Фахівці обстежили понад 20 тисяч квадратних метрів приміщень та прилеглої території, евакуювали майже 500 людей. У листопаді 2019 року поліція взагалі отримала приголомшливу інформацію – одночасно заміновано понад три сотні об’єктів. Фахівці обстежили півсотні лікарень і пологових будинків, 43 торговельні центри, 190 дитсадків, два десятки готелів та 10 житлових будинків Харкова. А вже за кілька днів на електронну скриньку поліції надійшло повідомлення про замінування всіх лікарень, торговельних центрів, дитсадків та кількох десятків житлових будинків. В обох випадках жодних вибухових пристроїв правоохоронці не знайшли.
Харків не єдине місто в Україні, де почастішали виклики на хибні замінування. Через те, що останнім часом ці повідомлення здебільшого надходять електронним шляхом, розкривати їх складніше – говорять у поліції, тому до пошуку зловмисників долучили підрозділ кіберполіції.
Валерій Сокуренко, начальник ГУ Нацполіції в Харківській області
Реагувати необхідно на будь-яке повідомлення, ми не можемо сказати, що ці замінування фейкові, тільки фахівець може сказати – насправді замінували чи це фейк, чи ця інформація прийшла, наприклад, з окупованої території чи з території РФ, тому в кожному випадку будемо реагувати по-справжньому.
За хибні повідомлення про мінування передбачена кримінальна відповідальність. Це від 2 до 6 років позбавлення волі, а за повторне повідомлення – від 4 до 8 років у в’язниці.
Юлія Котелевська, Євген Сєріков.