У Харкові сьогодні «замінували» кінотеатр

15 Січня 2020

Сьогодні близько 8-ї ранку на спецлінію 102 надійшло повідомлення про замінування кінотеатру, який розташований у одному з торговельних центрів міста. На місце одразу ж вирушили співробітники слідчо-оперативної групи та вибухотехніки. Фахівці обстежили понад 3 тисячі квадратних метрів приміщень, проте жодних вибухових пристроїв не знайшли.

Серія хибних замінувань у Харкові розпочалась два роки тому. Піком став 2019 рік, псевдомінери повідомляли про вибухівки у різних будівлях міста. Так, у квітні протягом дня вибухівки шукали у 14 об’єктах. Серед яких і Південний вокзал – місце великого скупчення людей.

Просто сказали, что не пускают и все. – Сказали, куда идти? – Да, в конец платформы.

Сказали – не пускают.

Вроде бы заминировано. – Сказали, как обойти? – Конечно, обязательно.

Почему –  не сказали. Может, та же история, что вчера была с аеропортом.

Окрім вокзалу, вибухівки шукали на семи заводах, у двох торговельних центрах, трьох школах, а ще – у ресторані. Правоохоронцям довелось евакуювати понад півтори тисячі людей. Вже за місяць вибухівку шукали у радіотехнічному коледжі. Через це з будівлі довелося евакуювати 900 людей. Правоохоронці обстежили понад 7 тисяч квадратних метрів будівлі коледжу та гектар подвір’я. У підсумку вибухівку фахівці не виявили.

Костянтин Стрюк, директор Харківського радіотехнічного коледжу

Десь близько одинадцятої години до нас, на наше подвір’я заїхала машина взривотехніків з повідомленням, шо радіотехнічний коледж був замінований. Ми прийняли заходи згідно евакуації наших студентів та співробітників. Робітники харківського відділу поліції та взривотехніки за допомогою наших співробітників було обстеження будівлі.

«Жертвами» псевдомінерів стали і працівники бізнес-центрів. Їх у Харкові мінували чи не щодня близько 10 разів.  Неодноразово вибухівку шукали і у судах. Так, восени минулого року невідомий телефоном проінформував поліцію про замінування трьох судів. Фахівці обстежили понад 20 тисяч квадратних метрів приміщень та прилеглої  території, евакуювали майже 500 людей. У листопаді 2019 року поліція взагалі отримала приголомшливу інформацію – одночасно заміновано понад три сотні об’єктів. Фахівці обстежили півсотні лікарень і пологових будинків, 43 торговельні центри, 190 дитсадків, два десятки готелів та 10 житлових будинків Харкова. А вже за кілька днів на електронну скриньку поліції  надійшло повідомлення про замінування всіх лікарень, торговельних центрів, дитсадків та кількох десятків житлових будинків. В обох випадках жодних вибухових пристроїв правоохоронці не знайшли.

Харків  не єдине місто в Україні, де почастішали виклики на хибні замінування. Через те, що останнім часом ці повідомлення здебільшого надходять електронним шляхом, розкривати їх складніше – говорять у поліції, тому до пошуку зловмисників долучили підрозділ кіберполіції.

Валерій Сокуренко, начальник ГУ Нацполіції в Харківській області

Реагувати необхідно на будь-яке повідомлення, ми не можемо сказати, що ці замінування фейкові, тільки фахівець може сказати – насправді замінували чи це фейк, чи ця інформація прийшла, наприклад, з окупованої території чи з території РФ, тому в кожному випадку будемо реагувати по-справжньому.

За хибні повідомлення про мінування передбачена кримінальна відповідальність. Це від 2 до 6 років позбавлення волі, а за повторне повідомлення – від 4 до 8 років у в’язниці.

Юлія Котелевська, Євген Сєріков.