У Харкові презентували виставку декоративного розпису

20 Серпня 2020

«Пірну у поле розписне» – виставка декоративного розпису під такою назвою відкрилась у обласному центрі культури та мистецтва. Експозиція представляє творчість майстрів з різних районів області.

У її сім’ї захоплення петриківським розписом передається від покоління до покоління – розповідає заслужений майстер народної творчості Тамара Вакуленко. Народившись у Петриківці, цим видом творчості вона захопилась з дитинства, нині родинну справу продовжує донька – відома далеко за межами України художниця Олеся Вакуленко. Також у Тамари Вакуленко багато учнів, більшість експозиції склали роботи учнів Тамари і її чоловіка Олександра.

Тамара Вакуленко, заслужений майстер народної творчості України

Петриківський розпис –  він малюється за допомогою кошачого пензлика, тобто пензлик з кошачої шерсті, тобто є елементи, які присутні тільки нашому розпису, ці дрібнички, які робляться цим пензликом. Потім така дуже характерна особливість – це перехідний мазок і ще одна характерна особливість петриківського розпису – досить він демократичний, немає табу ні на колір, ні на вибір квітки, тобто фантазія, а техніку ми зберігаєм.

Відштовхуючись від традиції, разом із чоловіком Олександром, вони шукають нове у розпису і завдяки цьому традиційне мистецтво нашого народу заграє новими барвами. Союз Тамари і Олександра Вакуленків не тільки подружній, а й творчий – чимало робіт вони створили разом:

Олександр Вакуленко, заслужений майстер народної творчості України, голова Харківського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України

Роботи, навіть якщо вони окремо малюються, то все рівно консультуємося друг у друга і поради даємо і все рівно спільно. – Складно чи легко разом працювати ? – У житі, як на довгій ниві, завжди буває різні моменти – інколи в нас було, що ми сперечалися над кольоровою гамою чи над композиційним рішенням. – Як знаходите рішення? – Побилися-почубилися, а потім сказав: «Молодці!»  Це я жартую, ну знаходимо якось компроміс.

Декоративний розпис на папері, на шкатулках, іграшках, тарілках, горщиках, пляшках. А ще одяг, шарфи, сумки ти чимало інших речей – творчий доробок майстрів – демонстрація того, як широко може застосовуватись цей вид декорування. До того ж, майстри представляють різні стилі розпису, зокрема, і слобожанський:

Наталія Педан, методист виставкового відділу Харківського  обласного центру культури і мистецтва

Ми знаємо, що слобожанський розпис, коли він розвивався, він не такий поширений, як петриківський. Слобожанський розпис він більше, коли створювали майстри роботи, вони  в більшості пальцем створювали роботи, вони їх хвилею так вели і виходили такі незвичні квіти.

Також виставка представляє особливості будянського і полтавського розписів та авторські стилі. Всього експозиція знайомить зі 150 роботами різних авторів.

Ірина Дергоусова, Дмитро Поздняков.