У Харкові презентували вимірювач гендерної рівності

12 Березня 2019

Рівність прав і можливостей – до сантиметру. У Харкові презентували вимірювач гендерної рівності. Про роль жінок у розвитку суспільства та про ключові дати щодо становлення жінок як громадських, політичних діячок. Таку ідею у вимірювач гендерної рівності заклали ініціатори його створення, а це Музей жіночої та ґендерної історії, Українська асоціація дослідників жіночої історії та Проект ООН Жінки.

Марина Руденко, менеджерка Проекту ООН Жінки

Коли ми почали робити цей сантиметр, ми думали, якої довжини він буде, тому що реально, ви бачите, з одного боку, в нас сантиметрова стрічечка, яку ми звикли бачити з дитинства, а з іншого – важливі дати для розвитку жінок в Україні, для їх становлення як політичних, громадських  діячок, для розбудови суспільства гендерної рівності, для національного механізму гендерної рівності.

Ідея проекту – показати у такий креативний спосіб, що роль жінок у розвитку суспільства надзвичайно важлива. І суспільству потрібно про це пам’ятати і знати важливі історичні дати, щоб не вітати жінок, а відзначати ці дати, бо це різні поняття – вважають ініціатори проекту. Директор Центру гендерної культури Тетяна Ісаєва говорить – надихнулась ідею створення гендерного вимірювача у Швеції, де побачила такий сантиметр.

Тетяна Ісаєва, директор Центру гендерної культури

Треба було знайти ті дати, які показують шлях, не результат, просто результат, а процес, результат, процес, результат. І виявилось, що наш шлях, шлях нашої держави, нашої країни набагато довший, ніж у Швеції і розпочався він набагато раніше, ніж у Швеції, і у нас дат більше, ніж  у цьому сантиметрі.

Всього у півтореметровому вимірювачі 50 дат. Визначитись з тим, які саме на нього потраплять було складно – говорять розробники проекту. Бо важливих дат в історії, пов’язаних з жіночим рухом, внеском жінок у розвиток супсільства набагато більше – понад 100.

Тетяна Ісаєва, директор Центру гендерної культури

Першу ж дату, яку ми обрали, це відкриття першої жіночої школи в Андріївському монастирі, це навчання дівчаток, це  та школа, яка надавала освіту ще в 1086 році. Це була відкрита перша школа, яка давала освіту дівчатам.

Серед інших важливих дат – пов’язані з законодавчим закріпленням прав жінок в Україні, ті, що стосуються жіночих організацій, впровадження жіночої освіти для дівчаток, першого відзначення прав жінок у Києві.

На сьогодні важливим, на думку фахівців у гендерних питаннях, є забезпечення  представництва українських жінок у парламенті. Тоді, як у багатьох країнах світу це представництво дорівнює 22%, в Україні цей показник складає 12%:

Тетяна Ісаєва, директор Центру гендерної культури

Сьогодні на повістці дня – це, перш за все, представництво жінок на вищих щаблях влади,  участь саме у законотворчості. Чому ми говоримо про ці відсотки – 12, 40, 40, 50, тому що світовий досвід показав, що тільки, коли досягається певного рівня – 30%, то тоді група, яка буде видимою, а коли 40%, то тоді голос цієї групи буде слишимим, да, і тільки 50% може показати, скажімо так, вже участь в  рівній мірі.

Остання дата у сантиметрі – це не крапка – говорять ініціатори проекту і сподіваються, що в історії держави буде чимало інших позитивних дат, пов’язаних з внеском жінок у розвиток суспільства і визнанням важливості їх ролі у нашій країні.

Ірина Дергоусова, Макс Артамонов.