У Харкові презентували календар про польських науковців

28 Січня 2020

«Польські науковці та Харків». Сьогодні у місті за участі Генерального консула Республіки Польща у Харкові Януша Яблонського презентували календар, присвячений життю і діяльності видатних польських науковців, пов’язаних з Харковом.

12 місяців – 12 імен видатних польських науковців, які жили та працювали у Харкові. Календар на 2020 рік продовжує серію видань, присвячених видатним полякам Харкова. Календар 2018 року знайомив з видатними особистостями – представниками різних галузей, минулого року це було видання, що представляло польських митців. Вихід календаря у світ був б неможливим без підтримки Польського консульства.

Януш Яблонський, Генеральний консул Республіки Польща у Харкові

Я думаю, дуже важливий, треба пам’ятати про нашу спільну спадщину, це є дуже велика допомога, щоб наші два народи жили дружно і  в подальшому ця співпраця розвивалася і, я маю надію, що таке дуже гарне, красиве місто як Харків, де завжди поляки могли навчатися, працювати, ніколи не було ніяких проблем, та співпраця буде розширюватися і розвиватися – так.  Для нас дуже важливо пам’ятати, щоб ніхто не забував того, що нас об’єднує.

Виходу у світ цього календаря передувала робота над словником про видатних поляків Харкова, розповідає його автор та керівник проекту Любов Жванко. Словник побачив світ 2018 року. Над календарем працював колектив авторів, серед яких: директор Центральної наукової бібліотеки Каразінського університету Ірина Журавльова, головний           бібліограф закладу Юліана Полякова і директор Українсько-польського центру університету залізничного транспорту Олена Кравченко.

Любов Жванко, керівник проекту, професор, доктор історичних наук

Захотілося вибрати тих людей, які працюють і намагаються зробити цей світ теж кращим, тому що без науки ми повертаємося до печерного віку, а науковці – це ті люди,  це ті зірки, це ті сонця, які в різних галузях, роблять світ  кращим.

Кожен місяць представляє по одному видатному польському науковців, дата народження якого пов’язана з цим місяцем. Всі вони – представники різних галузей науки.

Любов Жванко, керівник проекту, професор, доктор історичних наук

Ігнатій Данилович – він перший відкриває календар. Він прибув до Харкова 1825 року, у його будинку проживав, коли сюди в гості приїжджав Адам Міцкевич, це правник, фактично родоначальник юридичної школи у Харкові, далі – Ян Криницький, це зоолог, мінеролог створює школи зоології в Харківському імператорському університеті.

Серед інших імен, з якими знайомить календар – Іван Красуський – один із найвідоміших професорів на той час Харківського технологічного інституту, професор математики Антоній Пшеборський, філолог Альфонс Валицький, керіваник кафедри  ботаніки в університеті Лев Ценковський. Всі вони робили внесок у те, щоб Харків був містом, відомим у тогочасній Європі.

Частину накладу календаря планують передати до бібліотек, також його представлять у Польщі. У планах авторів – продовження традицій видання календарів, які знаймолять з видатними поляками, і на наступний рік.

Ірина Дергоусова, Євген Сєріков.