У Харкові представили на суд глядачів інклюзивну виставу

28 Вересня 2021

Інклюзія потрібна не тільки в міському просторі, а і у мистецтві. У театрі юного глядача поставили інклюзивну міні-виставу «Сім гайворонів». Як режисерові вдалося втілити художній задум – дивіться далі в сюжеті.

Театр юного глядача представив прем’єру інклюзивної міні-вистави «Сім гайворонів», історії про бажані й вимушені мандри, про кордони любові та безпеки.

Постановка створена харківським ТЮГом, у рамках проєкту “Доступний театр” за підтримки Українського культурного фонду у партнерстві з громадською організацією інвалідів «Креавита» та Харківською обласною філармонією.

Яніна Зеленська, режисерка

Вже треба говорити про втілення рівних прав. Якщо ми говоримо про те, як була створена ця вистава, то думок і творчості, вкладених є на рівних. Завдання, які ставили тренери, наприклад, з хореографії, вони для всіх єдині. Єдине, всі розуміють, що хтось щось може, а хтось – ні. Це така творчість, в якій багато всі надали.

Виставу було створено за 5 днів. Репетирували багато: кожного дня з 11:00 до 17:00. Сюжет п’єси взяли з народного фольклору, але сама постановка вийшла дуже сучасною: із видовищною хореографією, тонким символізмом та музикою.

Фіона Кудрєватих, акторка вистави

Мне очень понравилось, что все участники были задействованы в процессе. Мы накидывали идеи, как мы видим сцену, какими мы видим персонажей, я участвовала в создании музыки, несмотря на то, что я не знаю нот, я занимаюсь год вокалом, но теорию музыки и нот я не знаю.

У першій частині вистави Фіона задіяна у музичному оформлені, а от під час другої дії – виходить на сцену.

Фіона Кудрєватих, акторка вистави

Я играю Маму солнца. Наша главная героиня проходит через встречу с 3 стихиями: месяц, солнце и ветер, и у всех есть мама.

Загалом, саме родинним зв’язкам та важливій роли сім’ї в житті кожної людини і присвячена вся вистава. Для акторів ця тема є близькою та важливою.

Максим, актор (виконує роль Вітерця)

Главное в жизни – это семья. И мы хотим донести, что семейные ценности никуда не деваются.

Люди з інвалідністю, які беруть участь у постановці, поєднані ГО «Креавита», яка вже давно і плідно впроваджує інклюзію на Харківщині.

 Олена Шингарьова, керівник ГО «Креавита»

Актеры получили удовольствие от процесса репетиций, а зрители, сегодня уже это 3-я премьера, 3-й показ этого спектакля, я общалась со зрителями и была зрителем, и я понимаю, что это потрясающе.

Проєкт розрахований на 7 показів, у подальшому ж участники інклюзивного театру планують нові яскраві прем’єри.

Ольга Сітковська, Дмитро Поздняков