У Харківському літературному музеї відкрилась нова експозиція

28 Серпня 2019

«90-ті. Свідки та адепти». У Харківському літературному музеї – нова експозиція – запрошення глядачам подивись на 90-ті роки минулого століття під іншим, нешаблонним кутом.

Книги та журнали, платівки та афіші, а ще історії людей–свідків 90-х – виставка – спосіб повернутися до Харкова на 30 і більше років тому і побачити його літературне обличчя. Куратори виставки говорять – завдяки експозиції усі охочі зможуть дізнатися, що на початку 90-х у Харкові, окрім офіційної Спілки письменників, існувало інше літературне середовище:

Олександра Савченко, наук. співробітник Харківського літературного музею

Чому саме 90-ті і чому саме про літумзей?  Тому що літмузей він є таке враження, що трошки більше, ніж просто музей. І це насправді  так. Ми хотіли поділитися, що ж власне такого цікавого відбуавалося в музеї, чому навколо нього є певне середовище людей, чому Сергій Жадан той самий так часто є гостем музею, чому він нас підтримує і ми хотіли розповісти про це людям.

Літературний музей утворився наприкінці 90-х і став тим осередком, навколо якого почало формуватися певне літературне середовище. Експозиція – розповідь про те, чим жив Харків літературний, як люди творили, що читали та чим жили.

Олексій Юрченко, наук. співробітник Харківського літературного музею 

Спеціально для нашої виставки ми зробили репринти перших самвидавів, які робили Сергій Жадан і «Червона фіра» – літугруповання, яке він створив у 90- х роках разом з Ігорем Піліпчуком і Ростиславом Мельниковим.  Ми ось розробили, щоб відвідувач міг вільно прийти і побачити оригінал за склом і погортати і почитати, з чого починалась літературна діяльність.

Посеред експозиційної кімнати стіл з стільцем, під склом на столі – світлини, записи, посвідчення – куратори експозиції говорять – це спроба створити робочу кімнату тих часів. Щоб у відвідувача створилась уява – начебто господар тільки-но вийшов з приміщення,  а сівши за стіл та роздивившись світлини та записи, можна було відчути, чим жили люди у 90-х.

Олександра Савченко, наук. співробітник Харківського літературного музею

Тут представлені люди, які працювали в ці часи в літемузеї, є історії тих людей і є книжки, вони тоді читали і формувалися, як особистості. Це взагалі поличка Тетяни Пилипчук, яка є спіровбітницею літмузею і досі. І тут, наприклад, є Микола Хвильвий і ці люди, які почали потрапляти сюди в ті часи, вон  навіть і не підозрювали, що в Харкові літмузей існує.

У експозиції чимало самвидаву – це і літературні збірки, і афіші тих часів – зокрема, до літературних фестивалів, які відбувалися у Харкові. Червоним виділені історії людей-свідків 90-х, що також можна почитати. Крім того, на виставці представлені  платівки тих часів, які пропонується послухати. У задумах авторів експозиції – поповнення її новими історіями – куратори хочуть залучити ще більше свідків тих подій.

Ірина Дергоусова, Віктор Сєріков.