У Харківській області триває роз’яснювальна робота щодо необхідності офіційного працевлаштування робітників

18 Березня 2020

У Харківській області триває роз’яснювальна робота щодо необхідності офіційного працевлаштування робітників. Сьогодні співробітники управлінь Держпраці, фіскальної служби, центру зайнятості та Пенсійного фонду завітали на будівельні майданчики міста. Поки що інспектори лише пояснюють норми законодавства, а ось від квітня почнуться справжні перевірки.

Роз’яснувальну роботу працівники Держпраці цього разу проводять на  будмайданчиках Харкова.

Володимир Рожанський, начальник ГУ Держпраці в Харківській області

Мета цієї акції – роз’яснити, що всі мають працювати «в білу», мати гарантії соцзахисту, пенсії, страхові виплати. Заходи будуть тривати ти тижні, роз’яснувальні роботи, а потім інспекційні відвідування з усіма фіскальними заходами, якщо  будуть виявлені нелегальні працівники, будуть штрафи.

Перший об’єкт будівництва – й одразу перше порушення – зварювальник працює на саморобному обладнанні, без необхідних засобів захисту.

Вы официально трудоустроены? – Да, официально.

Без касок і спецодягу на будівництві  й інші працівники. Коли побачили інспекторів – одразу почали збиратися на обід.

Представники Держпраці намагаються докликатися до будівельників.

Если вы будете неофициально оформлены, без спецодежды, то это будет грозить руководству штрафными санкциями.

Робітники кажуть – оформлені, як слід.

Олександр, будівельник

По трудовым книжкам мы работаем, все совпадает. –  То есть ваша зарплата отражается в Пенсионном фонде? – Да, да, да. – Прекрасно, молодец!

На питання – чому без спецодягу – також знаходиться відповідь.

Ну, неудобно в них работать, наклоняешься, каска падает.

Інший об’єкт – тут наразі небагато людей.

Проводим разъяснительную работу о легальном трудоустройстве.  А где рабочие? – У нас обед.

Втім, декого з будівельників все ж таки вдалось знайти.

Необходимо официально трудоустроиться, соблюдать технику безопасности на строительстве, а вы официально трудоустроены? – Официально, и в журнале по технике безопасности расписываюсь каждую неделю. Только сейчас обед, касочка там, я с вагончика.

Ще один будмайданчик – людей також мало, але виконроб запевняє, що все гаразд.

Андрій, виконроб

Все официально трудоустроены, 42 человека официально работают: каменщики, подсобные рабочие, сварщики – все как положено. Все оснащены спецодеждой – каски, пояса, перчатки – все как положено.

Роз’яснювальна робота дає результати, кажуть працівники управління Держпраці і звітують про збільшення кількості повідомлень роботодавців про працевлаштування робітників.

Вячеслав Доценко, заступник начальника управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Харківській області

Якщо в середньому в місяць таких повідомлень надходить близько 17-18 тисяч, то в січні-лютому  більше 8 тисяч роботодавців подали заявки на працевлаштування більше 26 тисяч найманих працівників.

За даними перевірок Держпраці, останніми роками саме у будівельній галузі виявляли найбільше неоформлених працівників,  а вона є чи не найризикованішою щодо травмування на виробництві.

Олена Петренко, заступник начальника ГУ Держпраці у Харківській області

Якщо працівник працює неофіційно, він не може розраховувати на відшкодування у разі отримання травм, а у смертельному випадку родичі не отримають гроші з фонду нещасних випадків на виробництві.

Тож в управлінні Держпраці закликають роботодавців до легалізації робітників та дотримання заходів безпеки.  На порушників чекають штрафи.

Олена Петренко, заступник начальника ГУ Держпраці у Харківській області

Штрафна санкція, у разі якщо суб’єкт господарювання на єдиній системі оподаткування, тільки попереджається про нелегальну зайнятість, якщо перебуває на загальній системі оподаткування, то  штраф за кожного неоформленого працівника складає 10 мінімальних зарплат – 4723 гривні, тобто 47 тисяч гривень.

У разі повторного виявлення допуску на роботу неоформленого працівника, штраф складе для всіх суб’єктів господарювання 30 мінімальних зарплат, або 142 тисячі гривень.

Оксана Кириченко, Макс Артамонов.