У Харківській області триває боротьба з тіньовою зайнятістю та зарплатами «у конвертах»

13 Серпня 2019

У Харківській області триває боротьба з тіньовою зайнятістю та зарплатами «у  конвертах». Завдяки вжитим заходам у регіоні з початку року  фонд оплати праці зріс більше ніж на мільярд гривень.

Тіньова зайнятість та зарплати «у конвертах» – це проблема не одного регіону, а цілої країни, говорять в управлінні Держпраці. Таке явище призводить до недоотримання коштів як до місцевих, так і державного бюджету. Крім того, робітники, які працюють нелегально втрачають страховий стаж та соціальні гарантії.

Олена Петренко, заступник начальника Головного управління Держпраці у Харківській області

Перш за все це його соціальні гарантії, його забезпечення відпустками, лікарняними у разі тимчасової втрати працездатності, у разі травми на виробництві – це відшкодування втрати працездатності. У разі нещасного випадку на виробництві, у разі, якщо травмування призвело до загибелі на виробництві, можливість отримання родичам загиблого відшкодування від держави.

Традиційно  неоформлених працівників  виявляють у сфері малого та середнього бізнесу – говорить Олена Петренко. Серед галузей, де найчастіше  фіксуються порушення –  будівництво, сфера послуг, торгівля, громадське харчування.

Олена Петренко, заступник начальника Головного управління Держпраці у Харківській області

Заходячи в великі супермаркети чи ресторани, ми бачимо, що суб’єкт господарювання поділився на 10-15 ФОПів і неможливо з’ясувати, у кого з цих ФОПів працює працівник, адже він може не знати, хто саме надає йому роботу і хто допускає їх до роботи без оформлення трудових відносин. Тим самим фізичні особи уходять від легалізації робочих місць і відповідно – від сплати єдиного соціального внеску.

Втім,  роз’яснювальна робота та  перевірки приносять свої результати. Тільки з початку цього року фонд оплати праці, завдяки таким заходам,  зріс більш ніж на  мільярд гривень.

В’ячеслав Даценко, заст. начальника управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Харківській обл.

Якщо в січні фонд оплати найманих працівників складав близько 4,7 мільярдів гривень на місяць, то вже в червні фонд оплати праці склав майже 6 мільярдів гривень.

Крім того, в області склалася позитивна тенденція зі зростання середнього рівня заробітної плати.  Голова Харківщини Юлія Світлична проводить системну роботу, аби роботодавці  збільшували  виплати для своїх працівників. Це питання на особистому контролі у губернатора.

В’ячеслав Даценко, заступник начальника управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Харківській області.

У січні поточного року зарплата по Харківській області складала 8 тисяч 29 гривень, то станом на 1 липня середня зарплата склала 9 тисяч 336 гривень.

За перше півріччя на підприємствах Харківської області було проведено понад 300 перевірок, під час  яких було виявлено і легалізовано працю близько півтори тисячі робітників.

Юлія Котелевська, Євген Сєріков.