Цьогоріч виповнюється 240 років від дня народження українського письменника Григорія Квітки-Основ’яненка

29 листопадаа 2018

Цього року виповнюється 240 років від дня народження українського письменника Григорія Квітки-Основ’яненка.

У 80-х роках минулого сторіччя одну з вулиць в центрі Харкова перейменували на честь  Григорія Квітки-Основ’яненка. Роками пізніше тут встановили і пам’ятник письменнику. Харків Квітка любив безмежно, розповідають історики. На сьогодні вже в межах міста знаходиться в минулому хутір Основа, де народився Квітка. Рідна місцевість відіграла значущу роль в його житті.

Марина Григор’єва, кандидат історичних наук

Власне кажучи, його псевдонім – Основ’яненко він взяв від цього селища, тобто його прізвище було Квітка і він до нього додав Основ’яненко, настільки він любив своє селище, свою малу батьківщину, що він вирішив взяти собі такий псевдонім Основ’яненко і власне ввійшов в історію як Григорій Квітка-Основ’яненко.

Маєток Квіток на Основі був двоповерховим, цегляним, в готичному стилі, схожий на замок. Нині будинок не зберігся. В цьому районі Харкова знаходиться завод і парк імені Квітки-Основ’яненка. Який вигляд мав маєток ззовні можна побачити лише на старих фото. А про життя Квітки в стінах рідного дому –  почути лише з уст істориків, які вивчають біографію письменника.

Марина Григор’єва, кандидат історичних наук ХНУ ім. Каразіна

Він був надзвичайно творчою людиною. І в нього навіть вдома були розставлені чорнильниці. Усюди. В кожній кімнаті йому десь могла прийти до голови якась думка, яку необхідно було терміново записати. І в нього всі ці чорнильниці стояли, був папір і він записував свої думки будь-де, будь-коли. І це знали всі і це просто було правило, від якого неможливо було відійти.

Харківський університет, розповідає Марина Григор’єва, так само відіграв роль у творчому житті Квітки. Письменник тісно співпрацював з університетською друкарнею. До речі, деякі місця Харкова Квітка-Основ’яненко відобразив у своїх творах.

Олена Павличенко, кореспондент

Дія перша: вулиця на Гончарівці. Вдалині видна Холодна гора. Поява перша: П р о к i п виходить з двору без шапки та паску, несе свиту на плечі та співає. Колись Гончарівка була справжнім центром життя харківських ремісників. Тут щорічно проводилися масові гуляння, які описував в своїй п’єсі «Сватання на Гончарівці» Григорій Квітка-Основ’яненко.

Тяжко захворівши запаленням легенів, письменник помер у Харкові. Попрощатися з Квіткою зібралось майже все місто, розповідають історики. Ховали його на Холодногірському цвинтарі, який знесли у 30-х роках минулого сторіччя. Надгробок перенесли до Покровського собору, а згодом – на 2-й міський цвинтар, куди так само можна прийти у Харкові, аби покласти квіти до пам’ятної плити видатного українського письменника Григорія Квітки-Основ’яненко.

Олена Павличенко, Макс Артамонов.