Центр підтримки технологій та інновацій відкрився у науковому парку «Синергія» на базі Харківського національного університету радіоелектроніки

16 Серпня 2019

Центр підтримки технологій та інновацій відкрився у науковому парку «Синергія» на базі Харківського національного університету радіоелектроніки. Проект  спрямований на підтримку інтелектуальної власності й має на меті надання винахідникам спрощеного доступу до високоякісної технічної інформації.

І півроку не минуло як у Харкові на базі Національного університету радіоелектроніки відкрився науковий парк «Синергія».  А тепер  це вже один із найпотужніших центрів із запровадження інновацій не тільки у регіоні, а й в країні. Реалізація проекту стала можливою завдяки підтримці голови Харківської області Юлії Світличної, яка особисто сприяла  залученню інвестицій для забезпечення наукового центру надсучасним і дороговартісним обладнанням.

Юлія Світлична, голова Харківської облдержадміністрації 

Ми завжди намагаємося заохочувати науковців. На регіональному рівні запроваджуємо стипендії,  нові можливості для того, щоб підвищувати стимул науковцям працювати у цій сфері. Звичайно, потрібно наукову сферу підтримувати на загальнодержавному рівні. Адже це є, по-перше, нашим надбанням, а по-друге, нашим майбутнім.  Ми завжди з науковцями, ми будемо підтримувати і ідеї, будемо підтримувати і роботи, і будемо запроджувати нові можливості для розвитку науковців.

«Синергія» –  перший науковий парк в Україні, який вступив до Міжнародної асоціації наукових парків і став представляти  Україну на міжнародному ринку.  А сьогодні тут відбулась ще одна, не менш визначна подія – урочисте відкриття Центру підтримки технологій та інновацій. Відповідну угоду підписали ректор вишу Валерій Семенець та заступник директора Департаменту інтелектуальної власності Мінекономрозвитку Сергій Шкураков. Віднині на базі університету і наукового парку буде проводитися навчання  фахівців із захисту інтелектуальної власності та патентування. Також тут прийматимуть розробки від винахідників та науковців  для  надання міжнародних патентів.

Валерій Семенець  ректор ХНУРЕ

Ми всі знаємо, науковці, що дуже важко започаткувати свій патент, дуже багато бюрократії, з одного боку, і створення міжнародного патенту потребує дуже великих фінансових витрат. Якщо цей центр візьме на себе ці функції, тоді науковці будуть дуже вдячні, і кількість патентів значно збільшиться значно з точки зору практичної реалізації цих патентів. А всі передумови для цього є. І цю схему, яку започаткували ми сьогодні, вона повинна працювати, тому що вона працює в усьому світі і дає дуже непоганий результат.

Нині в усьому світі існує та функціонує понад 800 центрів  підтримки технологій та інновацій, створених за ініціативи Всесвітньої організації інтелектуальної власності. В Україні перший такий центр відкрився лише рік тому, після підписання відповідного меморандуму між Всесвітньою організацією та  Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Сьогодні таких центрів в Україні,  разом з щойно відкритим у Харкові на базі університету радіоелектроніки, вже сім. І на цьому розбудову мережі офісів із захисту інтелектуальної власності не буде припинено. Більш того, в Україні вже сьогодні змінено і первинну концепцію діяльності центрів. Тепер їхня робота  спрямована не тільки на популяризацію правової обізнаності науковців та захист їхньої  інтелектуальної власності, а й на заохочення.

Сергій Шкураков, заступник директора Департаменту інтелектуальної власності Мінекономрозвитку

Наприклад, з першого січня відкрито Фонд підтримки винаходів Мінекономрозвитку з бюджетом у 100 мільйонів гривень, в якому кожен проект після відбору може отримати до 500 тисяч гривень гранту на втілення проекту. Також ініційовано експериментальний проект із пітчингів інноваційних проектів і т.д. Тобто, дуже багато іде ініціатив від державної системи охорони інтелектуальної власності.

Зі свого боку максимальну підтримку роботі офісу гарантують і в Харківській облдержадміністрації. Розвиток науки та впровадження інновацій є одним із пріоритетів для голови області Юлії Світличної. Про це заявив заступник директора Департаменту науки і освіти Харківської облдержадміністрації Володимир Ігнатьєв.

Володимир Ігнатьєв,  заступник директора Департаменту науки і освіти Харківської облдержадміністрації

Обласна державна адміністрація і надає, і буде надавати максимальну політику сприяння всім процесам, які йдуть на розвиток блага і економіки суспільного життя області, а саме головне – на розвиток інноваційної діяльності, на  розвиток науки.

Завдяки підтримці голови області Юлії Світличної нині Харківщина посідає провідні позиції із впровадження інновацій  на базі вищіх навчальних закладів. А Харківський національний університет  є одним із флагманів. І співпраця з  Всесвітньою організацією інтелектуальної власності це вкотре доводить.

Василь Россіхін проректор ХНУРЕ, президент НП «Синергія»

Харківський  національний університет радіоелектроніки є одним з найпотужніших освітніх центрів України і ми отримуємо підтримку як нашого профільного міністерства – Міністерства освіти і науки,  так і сьогодні стали партнерами Міністерства економічного розвитку та торгівлі України і, беззаперечно, є давнім партнером Харківська облдержадміністрація на чолі з Юлією Світличною. Відкриття подібних центрів не лише на базі університету, а  в усій Україні допоможе: по-перше – підвищити рівень підприємницької культури, по-друге – убезпечити від тих негативних явищ науковців, які сьогодні є, це промисловий шпіонаж, академічна недоброчинність, присвоєння інтелектуальної власності науковців.

Наразі в Україні створено сім Центрів підтримки технологій та інновацій. Три з них працюють на базі саме харківських вишів.

 Ольга Шевченко, Віктор Серіков.