Сьогодні День Соборності

22 Січня 2020

Сьогодні, 22 січня, Україна святкує День Соборності. Саме цього дня 101 рік тому, в 1919 році, відбулася ключова для сучасної України подія на шляху до єдності і незалежності держави. Історичну оцінку події дав історик Ігор Рассоха в програмі «Коментарі».

Святкування Дня Соборності розпочалося з 1990 року, хоча офіційний статус свято отримало лише у  99-му, згідно указу Президента. Головною традицією свята є акція “Українська хвиля” – утворення “живого ланцюга” єднання. Найбільший “живий ланцюг” створено в ніч з 21 на 22 січня 1990 року, з’єднавши між собою Львів та Київ.

Ігор Рассоха, історик 

Історичне значення цього дня дуже велике, є багато прикладів в історії,  коли, наприклад, якась частина народу проголосила свою державність, наприклад,  Македонія та Болгарія, Молдова та Румунія. Тож в даному разі було чітке прагнення народу, еліти народу до об’єднання, але  ж не на пустому місці виникло.

Історик говорить, що багаторічне дослідження археологів та істориків дійшло висновків, що народ, який проживав на землях сучасної України, є ідентичним  сьогоднішньому українцю, тобто наш народ незмінно живе на своїх землях і може називати себе українським – каже Рассоха.

Ігор Рассоха, історик 

Можна побачити, що українці повністю гомогенні, тобто всі українці – від Закарпаття до Слобожанщини  – є абсолютно генетичними тотожним народом. Населення залишається те саме тут, українці – найбільш гомогенне населення Європи, більш гомогенними є лише фінни.

Для соборності українського народу важлива культурна єдність. У цьому питанні важливі кроки саме з історії  керівництва держави. Це доводить міжнародна історія.

Ігор Рассоха, історик 

Немає держав без культурної політики, кожна держава, як Течер казала, «У мене як у голови держави є два головні завдання  – перше – це підтримати національну ідентичність моєї країни і, по-друге, захищати національну безпеку та інтереси, якщо влада не опікується власною національною ідентичністю, то значить ця культура стає об’єктом інших держав.

Сьогодні  керівники країни, політики та громадськість висловилися стосовно Дня Соборності. На своїй сторінці у «Фейсбук» Юлія Світлична привітала українців з цим історично важливим днем.

Анна Почаська.