Служба крові опинилася на критичній межі існування

11 Грудня 2019

Служба крові опинилася на критичній межі існування – у цьому переконані у у обласному центрі служби крові. На думку фахівців, ухвалення законопроекту  №2429, який вже пройшов профільну комісію і найближчим часом буде розглядатися у Верховній Раді, може призвести до руйнації національної служби крові.

Національна служба крові України наразі – це 25 обласних центрів служби крові, по одній – на кожну область і місто Київ. Робота  обласної служби крові вибудовувалася десятиріччями, залучалися донори, створений штат кадрових донорів – розповідає головний лікар закладу Вадим Яворський. Завдяки цьому  медзаклади стабільно забезпечувалися компонентами крові. Нещодавно у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №2429, який  дозволяє заготівлю крові приватним структурам. Законопроект вже пройшов через профільну комісію, найближчим часом його винесуть на розгляд парламентарів. Це вже має негативні наслідки – каже Вадим Яворський – з’явились приватні структури, які займаються заготівлею крові. За здачу крові вони платять донорам гроші:

Вадим Яворський, головний лікар Харківського обласного центру служби крові

Починають працювати приватні плазмоцентри, які не мають законодавчого врегулювання на сьогодні, і вони працюють платно і відбувається відток донорів з комунальної служби крові і з наших закладів до приватного сектора.

І це при тому, каже Вадим Яворський, що обласний центр служби крові продовжує виконувати функцію забезпечення лікувальних закладів кров’ю та її компонентами. Потреба у крові та її компонентах збільшується, а ось кількість тих, хто здають кров – ні.

Вадим Яворський, головний лікар Харківського обласного центру служби крові

Ми знаходимось на межі кількості заготовленої крові – це 550 тисяч донацій. Україні потрібно хоча б 800 тисяч донацій мати, щоб задовольнити власні потреби. Потреби виробника – мільйон і вище, тобто потреби виробника перевищують реальні потреби України майже в 2 рази. Щоб задовольнити і систему охорони здоровя і виробника необхідно близько 1,5 – 2 мільйони донацій, ми маємо 550 тисяч.

Вже є випадки, які трапились нещодавно, коли відчувався суттєвий дефіцит певних груп крові.

Вадим Яворський, головний лікар Харківського обласного центру служби крові

Це по 3-й резус-негативній групі. Вроде не така рідка, але кількість хворих була 5 хворих по Харкову, в різних лікувальних закладах. І ми за день не зібрали ні однієї резус-негативної групи. І ми зможемо зрозуміти – десь о 14-й годині ми починаємо залучати наших кадрових донорів, які є в резерві, і ми в цей день отримуємо лише з військових частин 3 людини, які вночі прийшли до нас.

Такої кризової ситуації не було вже багато років – кажуть у обласному центрі служби крові. Фахівці цього закладу, представники громадських організацій, донори направили відкритого листа Президенту, до Комітета Верховної Ради з питань охорони здоровя, до Міністерства охорони здоров’я з проханнями вилучити з законопроекту №2429 пункт, який дозволяє приватним структурам займатися заготівлею крові.

Ірина Дергоусова, Макс Артамонов.