Скандал із наданням дозволу на викиди забруднюючих речовин коксохіму, набирає обертів

6 Квітня 2021

Скандал із наданням дозволу на викиди забруднюючих речовин коксовому заводу «Новомет» набирає обертів. За даними Міністерства охорони довкілля, Харківська обласна адміністрація повідомила, нібито у громадськості немає зауважень і пропозицій щодо видачі дозволу. Це викликало нову хвилю незадоволення містян.

Минулого тижня стало відомо, що коксовий завод «Новомет» отримав від Міндовкілля дозвіл на викиди забруднюючих речовин на найближчі сім років. Харків’ян обурила ця звістка, зокрема, тому, що для видачі такого документу необхідно провести громадські слухання.

Ірина Кравченко, екоактивістка

Ось такий порядок – підприємство публікує в засобах масової інформації про свій намір отримати дозвіл, і там мають наводитися ці дані ХОГА. Наша ХОДА про це знала, мабуть, вони в якомусь медіа це опублікували.  Потім люди мають надіслати в ХОДА свої зауваження, ХОДА має це все проаналізувати і провести громадські слухання, якщо бачить, що зауваження у громадськості є. У цьому випадку міністерство каже, що ХОДА надіслала їм якийсь-то документ, який  засвідчує, що начебто громадськість зауважень не має.

Світлана Скринник, керівник відділу з публічних комунікацій у Міністерстві захисту довкілля

Підприємство, згідно постанови, має надати публікацію в ЗМІ і так далі – все це було, і навіть Харківська ОДА дала згоду, що немає зауважень і пропозицій.

Але ледь не кожного тижня громадські активісти проводять пікети біля обладміністрації, міськради та суду із вимогами припинити забруднюючі викиди, – тобто, власну думку містяни же давно сформулювали. Тож у міністерстві кажуть – були здивовані, коли дізнались з коментарів під дописами екоактивістів, що ніяких слухань щодо коксового заводу у Харкові не було.

Ірина Кравченко, екоактивістка

Можливо, провели якісь слухання серед своїх робітників та склали документ, який цьому заводу потрібний, а, можливо, їх не було – це потрібно тільки офіційний документ отримати, який ХОДА надіслала.

Чи ввела обладміністрація в оману міністерство – київські чиновники напряму про це не кажуть. Втім, за неправдиві відомості чи підроблені документи – відповідальність несе як підприємство, так і місцевий орган влади, що їх подав.

Світлана Скринник, керівник відділу з публічних комунікацій у Міністерстві захисту довкілля

Ми хочемо зрозуміти, як так вийшло, що місцевий орган влади або замовчував чи, як так сказати.  Запевняю те, що по документам – у них все хорошо, а не видати – це прокуратура, інша історія. Дозвіл без ХОДА видати ніхто не може. Підставою для проведення громадських слухань, які може організувати міністерство, може бути лист обладміністрації про те, що були зауваження від громади.

Розмову із представницею Міндовкілля екоактивістка Ірина Кравченко виклала у соцмережі. Реакція містян не забарилася. Депутат міськради від «Блоку Світличної «Разом!» та просто активний житель Харкова, який вже тривалий час виступає проти діяльності коксохіму та неодноразово привертав увагу на те, що підприємство труїть містян, обурений такою звісткою. Про це він написав у своєму телеграм-каналі.

Олександр Абрамов, депутат Харківської міськради від «Блоку Світличної «Разом!»

Недоброго раночку всім! Скандал з видачею Коксохіму дозволу на викиди, строком на 7 років, дуже швидко долетів до Києва. Поки, виходячи зі всього, картина складається така, що чиновники ХОДА банально наїб…ли (НАДУРИЛИ)  міндовкілля і накатали довідку, що все гаразд і у харків’ян немає претензій до роботи Коксохіму!
Такого я не пригадую. Рахуємо голови, які полетять зі своїх тепленьких державних місць. Максимум, до чого треба готуватися – новий губернатор. За що нам таке… А Коксохім ми закриємо, обов’язково закриємо!

Олександр Абрамов впевнений – чиновники мають нести відповідальність за свої дії. Із депутатом нам вдалось зустрітися та вислухати його думку з цього приводу.

Олександр Абрамов, депутат Харківської міськради від «Блоку Світличної «Разом!»

За тим, щоби вони понесли відповідальність, ми також будемо слідкувати. Коли потрапляєш у владні кабінети, то двері, які зачиняються за тобою, це двері, не які розділяють тебе і харків’ян, це двері, які дозволяють тобі працювати у власному кабінеті, не більше, і головна задача не тільки слугувати – а ще не доводити до того, щоб двері змінили на решітки «мест не столь отдаленных».

Олександр Абрамов каже – довгий період часу «Новомет» працював незаконно, лише під тиском активістів почали оформлювати дозвільні документи.

Костянтин Немічев, громадський діяч

Вони організували фікцію – провели громадські слухання, була якась об’ява в газеті, яку ніхто не читає, юридично провели слухання містян, але їх не було. Будемо підіймати це питання, тому що, реально, коксохім перевищує норми, там, де завод знаходиться, дуже багато раковозахворюваних. Це екологічна катастрофа у нас, у місті.

Бездіяльність нинішньої влади призводить до того, що не дивлячись на заборону роботи підприємства, воно продовжує  труїти містян. Разом із антикорупційними організаціями представники громадської ради мають намір позиватися до суду, аби скасувати дозвіл, наданий Міндовкіллям.

Світлана Сухомлин, Євген Сєріков